رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۴ شعبان ۱۴۴۱
  • 2020 Wednesday 8 April
اوقات شرعی

  • سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴
  • کد خبر : 73778
  • مشاهده : 35 بازدید
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : بهت و حیرت خبرنگاران خارجی حاضر در تشییع “حاج قاسم سلیمانی”/ گسترده‌ترین تجمع بعد از رحلت امام خمینی‌(ره)

امروز هیچ رسانه‌ بین‌المللی نتوانست بهت و حیرت خود را از خیل میلیونی عزاداران حاضر در مراسم تشییع “سردار سلیمانی” در تهران کتمان کند؛ این مراسم برای همیشه به عنوان بزرگترین مراسم تشییع یک فرمانده نظامی در تمام تاریخ ثبت خواهد شد.

مراسم تشییع پیکیر “حاج قاسم سلیمانی” در تهران تبدیل به بزرگترین مراسم تشییع بعد از رحلت رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) در تمام دنیا شد.
امروز هیچ رسانه‌ بین‌المللی نتوانست بهت و حیرت خود را از خیل میلیونی عزاداران حاضر در این مراسم تشییع بی‌نظیر کتمان کند؛ مراسم تشییعی که برای همیشه به عنوان بزرگترین مراسم تشییع یک فرمانده نظامی در تمام تاریخ ثبت خواهد شد.

به گزارش حامی خبر به نقل از تسنیم، در ادامه تنها به گوشه‌هایی از اظهار شگفتی و بهت خبرنگاران خارجی حاضر در مراسم تشییع پیکیر حاج قاسم سلیمانی در تهران و واکنش برخی رسانه‌های بین‌المللی به این رویداد عظیم اشاره شده است:
خبرنگار نیویورک تایمز: در طول ۲۵ سال فعالیت در ایران تاکنون چنین چیزی ندیده‌ام!
خبرنگار نیویورک تایمز آمریکا که امروز در مراسم تششیع پیکیر سردار قاسم سلیمانی و دیگر شهدای مقاومت در تهران حضور دارد درباره مشاهدات خود نوشت: “من همیشه راهپیمایی‌های چند هزار نفره در ایران را شاهد بوده‌ و آنها را پوشش خبری داده‌ام؛ زمانی که جمعیت زیادی حضور دارند اما هیچ‌گاه اینگونه نبوده است، اکنون میلیونی آمده‌اند!  آنها همه به میل خود آمده‌اند؛ دریایی بیکران از مردم از ساعت شش صبح به محل آمده‌اند، در طول ۲۵ سال فعالیت در ایران تاکنون چنین چیزی ندیده‌ام.”

خبرنگار المانیتور: حتی مراسمات مذهبی اینگونه مردم را جمع نمی‌کند
اما خبرنگار المانیتور نیز که با حضور در تهران این مراسم را پوشش خبری می‌داد، درباره تشییع پیکیر سردار سلیمانی بر دستان مردم تهران نوشت: “من تاکنون چنین چیزی در ایران ندیده‌ام حتی مراسم‌های مذهبی اینگونه (مردم) را جمع نمی‌کند که قاسم سلیمانی جمع کرده است!”
خبرنگار لوفیگارو فرانسه: تشییع “سردار سلیمانی” گسترده‌ترین تجمع در ایران بعد از رحلت امام خمینی‌(ره)
ژرژ ملبرونو؛ خبرنگار روزنامه فرانسوی لوفیگارو نیز درباره مشاهدات امروز خود در مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در تهران نوشت: “تجمعاتی که از دیروز در ایران به مناسبت بزرگداشت سردار سلیمانی برگزار می‌شود به احتمال زیاد گسترده‌ترین تجمع بعد از رحلت آیت‌الله خمینی در سال ۱۹۸۸ است.”

الجزیره انگلیسی: دریای سوگواران در تهران!
اما الجزیره انگلیسی برای توصیف مراسم تشییع سردار سلیمانی در تهران این تیتر را برای صفحه نخست خود انتخاب کرد: “دریای سوگواران در تهران؛ درخواست‌ها برای انتقام در پی ترور سلیمانی افزایش یافته است.”

سردبیر رای‌الیوم: تشییع میلیونی بی‌سابقه “شهید سلیمانی” به معنای آمادگی مردم ایران و متحدان برای رویارویی گسترده در چند جبهه
“عبدالباری عطوان” سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم هم در واکنش به تشییع بی‌سابقه و میلیونی امروز “حاج قاسم سلیمانی” در پایتخت ایران نوشت: “این تشییع میلیونی بی‌سابقه شهید سلیمانی و همراهانش، مردم ایران و متحدان این کشور را برای رویارویی گسترده در چند جبهه با حضور چند گروه آماده می‌کند؛ انتقام، نزدیک شده است؛ انتظار اعدام از اجرای آن دردناک‌تر است؛ در روز‌های آینده همه چیز مشخص خواهد شد.”

خبرنگار شبکه العربی: مراسم تشییع شهید قاسم سلیمانی “مانند قیامت”
همچنین خبرنگار “شبکه العربی” که پیش از این راهپیمایی‌های مختلفی را در کشورمان و خاورمیانه پوشش داده است، مراسم امروز تشییع شهید قاسم سلیمانی در تهران را “مانند قیامت” توصیف کرد!

رویترز: تشییع پیکر سلیمانی یادآور مراسم تشییع آیت‌الله خمینی
اما رویترز هم برای مخابره خبر مراسم تشییع میلیونی سردار سلیمانی در تهران نوشت: “تشییع پیکر سلیمانی یادآور مراسم تشییع آیت‌الله خمینی بود.”

روسیا الیوم: وداع با سلیمانی بزرگ‌ترین مراسم پس از تشییع پیکر خمینی است
شبکه روسیا الیوم نیز مراسم امروز تشییع “حاج قاسم سلیمانی” را اینگونه توصیف کرد: “جمعیت متراکم و به هم پیوسته‌ای که تا چند کیلومتری اطراف دانشگاه تهران برای تشییع پیکر سپهبد سلیمانی آمدند، بزرگ‌ترین مراسم تشییع در تاریخ [بعد از تشییع امام] است.”

اخبار مرتبط

نظرات

ســــــر مقـــــالـــــــــه

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.» از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد. شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است. پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژيم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود. موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود. به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد. وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران ...

جدیدترین خبرها