رفتن به بالا

سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۶ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 20 June
تهران لطیف
٣۴(°C)
وزش باد ١٢(mph)
فشار ٢۵.٩٠(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
اشعه فرابنفش 7-High
رطوبت ٢۵.٩٠(in)
  • چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۰
  • کد خبر : 787
  • مشاهده : 73 بازدید
  • پیشخوان » گفتگو
  • چاپ خبر : “هیلاری کلینتون” یا “ترامپ”، برای روحانی فرقی نمی کند/ آمریکا، روی دیگر ایران را هم می بیند

به گزارش حامی خبر، با وجود ریاست جمهوری روحانی به قدرت رسیدن هر یک از دو نامزد آمریکایی چندان برای ایران تفاوت نخواهد داشت. مهدی مطهرنیا،تحلیلگر مسائل بین الملل، در گفتگو با آریا در پاسخ به این سوال که پیروزی نامزد کدام حزب آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، گزینه بهتری برای ایران است؟ انتخاب […]

به گزارش حامی خبر، با وجود ریاست جمهوری روحانی به قدرت رسیدن هر یک از دو نامزد آمریکایی چندان برای ایران تفاوت نخواهد داشت.
مهدی مطهرنیا،تحلیلگر مسائل بین الملل، در گفتگو با آریا در پاسخ به این سوال که پیروزی نامزد کدام حزب آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، گزینه بهتری برای ایران است؟ انتخاب هیلاری کلینتون یا دونالد ترامپ تغییری در دکترین کلان امنیتی و سیاسی آمریکا در ارتباط با ایران ایجاد نخواهد کرد.

با به قدرت رسیدن هر یک دکترین قدرت هوشمندتر آمریکا باید در ارتباط با ایران ادامه پیدا کند اما تفاوت در این است که انتخاب کلینتون بستر مناسب تری برای کاربرد قدرت نرم بر علیه ایران و بهره برداری از توانایی های سخت به عنوان پشتیبانی کننده آن فراهم می سازد و به قدرت رسیدن ترامپ درست بالعکس آن عمل می کند. به عبارت دیگر ادبیات ناظر بر پیاده سازی قدرت هوشمندتر آمریکایی در برابر ایران متفاوت خواهد شد. ترامپ ادبیات سخت تری را بر می گزیند و جهت گیری نظامی در ادبیات او بیشتر یافت می شود این در حالی است که جهت گیری دیپلماتیک در نگرش های کلینتون و در ادبیات او بیشتر به چشم خواهد خورد.

در مقام قیاس تفاوتی که میان احمدی نژاد و روحانی در برخورد با آمریکا دیده شد در برخورد ترامپ و کلینتون در قبال ایران قابل شهود خواهد بود. لذا تفاوت چندانی در سیاست های کلان اعمالی بر علیه ایران ایجاد نخواهد شد. هر دو رئیس جمهور تلاش خواهند کرد ایران را بیش از گذشته در مسیر تغییر رفتار در حوزه برخورد با آمریکا و در نظم منطقه ای و مدیریت تاثیر آن بر نظام بین الملل قرار دهند. لذا اینکه بگوییم انتخاب کدام یک از دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا به نفع ایران است سوال انحرافی است اما می توانیم بگوییم راهیابی هیلاری کلینتون به کاخ سفید زمینه های کاهش تنش میان ایران و آمریکا را افزایش می بخشد و با توجه به رویکرد دولت روحانی ادبیات مشترک هر دو دولت زمینه های فهم و ادراک بیشتری را میان ایران و آمریکا به وجود خواهد آورد.
وی  در خصوص چالش های دولت روحانی در دور دوم ریاست جمهوری در صورت راهیابی ترامپ به کاخ سفید، نیز گفت: آقای دکتر روحانی دارای ویژگی های خاصی است از یک طرف شیخ دیپلمات است و باید بپذیریم که روحانی در عین آنکه یک دیپلمات است، عنصر امنیتی نیز محسوب می شود که جهت گیری دیپلماتیک دارد و بیش از آنکه دیپلمات باشد، روحانی است که قبل و بعد از انقلاب سوابق جدی اطلاعاتی- امنیتی پشت خود ذخیره کرده است. لذا با وجود ریاست جمهوری روحانی به قدرت رسیدن هر یک از دو نامزد آمریکایی چندان برای ایران تفاوت نخواهد داشت چون ریاست جمهوری هر کدام از آنها وجهی از وجوه حیات سیاسی امنیتی روحانی را در برمی می گیرد. ویژگی روحانی و به قدرت رسیدن وی در سال ۹۲ یکی از مختصات بسیار مناسب برای آینده ایران در ارتباط با تغییر و تحول در واشنگتن باید ارزیابی شود. روحانی با این مختصات و وجود فردی به نام ظریف در کنار او که وجهه دیپلماتیک او را بسیار قوی تر می کند و خود در یک وجه امنیتی مکمل ظریف واقع می شود بنابراین آقای روحانی در هر دو وضعیت خواهد توانست ادبیات مناسب با ریاست جمهوری ترامپ و کلینتون را باز تعریف کند.
مطهرنیا درباره دلایل گرایش جامعه آمریکا به دونالد ترامپ برغم مواضع جنجالی وی گفت: ترامپ یک شگفتی در میان جمهوریخواهان است و ممکن است به یک شگفتی در میان کل ملت آمریکا تبدیل شده و رای بیاورد اما ساختار قدرت در آمریکا و اندیشه ورزی سیاسی در افکار عمومی آمریکا اگر بروز و ظهور جدی پیدا کند، احتمال پیروزی هیلاری کلینتون از ترامپ بیشتر است. تنها نگرانی این است که ملت آمریکا ناگهان احساسی و عاطفی رای دهند و بر اساس یک حادثه در چند ماه آینده و یا شب انتخابات زمینه های پیروزی ترامپ فراهم شود اما اگر وضعیت به شکل عادی و در چارچوب تعقل سیاسی ملت آمریکا پیش رود، ساختار قدرت در آمریکا هم خواهان پیروزی کلینتون است چون کلینتون ترکیبی از بوش و اوباماست و می تواند تجلی بخش عینی قدرت هوشمندتر آمریکایی برای دستبابی به برتری در نظام بین الملل باشد.
وی در خصوص استراتژی جمهوری اسلامی ایران با روی کار آمدن رئیس جمهور بعدی آمریکا گفت: ایران هیچ گاه استراتژی به معنای اصیل کلمه و تخصصی آن را از خود نشان نداده است. باید اعتراف کنیم ما کلمات را بکار می بریم اما محتوای آن را عملیاتی نمی کنیم. شاید دولت روحانی در تنظیم استراتژی های خود بهتر از دولتهای گذشته وارد عمل شده است و پیش از رخ دادن یک رویداد و رسیدن به یک روند تلاش کرده سناریوهای بدیل آن را شکل و محتوا بخشد. به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران به تدریج به واقع گرایی روی آورده و تلاش می کند با جهت گیری های مبتنی بر آینده اندیشی و استفاده از کارشناسان آینده پژوه، زمینه های طراحی سناریوهای گوناگون در مقابله با وضعیت های متفاوت محتمل و مطلوب را مورد توجه قرار دهد و این می تواند تا حدودی قابل تعمق باشد.
این استاد دانشگاه در خصوص احتمال یک دوره ای شدن ریاست جمهوری آقای روحانی در صورت ملموس نشدن نتایج برجام نیز گفت: این نگرش عملیات روانی و تنظیم شده در اتاق فکر جناح های رقیب دولت یازدهم است. سفرهای اخیر احمدی نژاد به شهرهای مختلف و بازتاب های مختلف آن در قالب های گوناگون عملیات روانی در حال وقوع است و اینها تا حدود زیادی نخ نما شده است. دولت روحانی باید طبقات فزاینده مردم را مدیریت کند. آنچه دولت روحانی تاکنون انجام داده است یعنی کنترل تورم و پایین آوردن آن در زمانی که رکود همچنان ادامه دارد، برای مردم به ویژه قشر سرمایه دار قابل پذیرش نیست؛ چون تورم کنترل شده اما بازار هنوز تحرکی پیدا نکرده است. اما آنچه که مسجل و روشن است، این است که مردم به این فهم رسیده اند که نمی توان تورم و رکود را در یک جا و یک زمان حل کرد. از سوی دیگر فقدان ساختار مناسب در ایران و شعارهای متفاوت در باب اقتصادهای گوناگون در ۴ دهه گذشته از اقتصاد اسلامی تا اقتصاد مقاومتی هیچ کدام زیر بناهای خاص اقتصادی در ایران ندارند؛ چون ایران فاقد بانک ارزی پولی و سرمایه ای است و جز ۴ بانک اصلی جهانی محسوب نمی شود. بانک های ما به هیچ وجه دارای وضعیت مناسب در جهت هماهنگ شدن با بازارهای جهانی نیستند لذا تا نتوانیم زمینه ساز ایجاد فضای مناسب در این رابطه باشیم حتی لغو تحریمها هم نخواهد توانست اوضاع اقتصادی ما را چندان مناسب نماید. لذا آنچه که اکنون با وضعیت کنونی انجام شده است قابل پذیرش است، اگر چه تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

سرمقاله

مهدی فضائلی؛

مراقب پروژه تعلیق باشیم!

مهدی فضائلی کارشناس رسانه در یادداشتی با عنوان مراقب پروژه تعلیق باشیم! نوشت: برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به "برجام " ماجرای عبرت انگیزی است و اگر عبرت های آن مغفول بماند خسارت به توان دو خواهد بود! بی اعتمادی به دشمن،دقت نظر بالا و با وسواس در تنظیم متن های تعهدآور،پرهیز از عجله در توافقاتی از این قبیل،پیش بینی ضمانت های محکم برای اجرای تعهدات طرف مقابل،دل نبستن به راه حل های بیرونی،ضرورت تمرکز بر توان و ظرفیت داخلی و لزوم توجه به حرف منتقدان دلسوز و کارشناس از جمله درس ها و عبرت های برجام است که بارها مطرح شده است و البته همچنان جای پرداختن دارد. یکی دیگر از این عبرت ها، سناریوی دشمن برای عملیات روانی و درگیر کردن مستمر افکار عمومی ما با این موضوع و بهره برداری های متعدد و متنوع از این درگیری ذهنی است. طرح اتهام واهی انحراف در برنامه هسته ای ایران به سمت ساخت سلاح اتمی که تقریبا" شانزده سال از آن می گذرد،از ابتدا یک پیوست عملیات روانی داشت که درگیر کردن ذهن مسئولان کشور از مسائل اساسی به سمت یک سناریوی ساختگی و طولانی مدت و بازداشتن از اولویت ها از محورهای آن بود.اما پس از چندی این عملیات از سطح مسئولان کشور به کل مردم تعمیم پیدا کرد و موجب شد ذهن آحاد مردم درگیر این اتهام بی پایه و اساس شود. سناریوهای کشدار و طولانی، برای فعال نگه داشتن ذهن مخاطب و ترغیب و تهیبج وی برای پیگیری قسمت های بعدی، از تکنیک تعلیق یا سوسپانس استفاده میکنند؛ این تکنیک که آمیخته ای از ترس و امید با پایانی نامطمئن است،در برجام نیز به نحو موثری مورد استفاده دشمن قرار گرفت! عنصر تعلیق با هدف فرصت سوزی از ملت ایران و درگیر نگه داشتن ذهن و روان مردم و مسئولان، قبل،حین و بعد از برجام به اجرا گذاشته شده است. تعیین مهلت هایی متناوب برای تصمیم گیری(تمدید یا عدم تمدید تحریم ها) رئیس جمهور امریکا و رفت و برگشت ها بین کاخ سفید و کنگره آمریکا، بکارگیری همین تکنیک تعلیق است که منجر به بلا تکلیف نگه داشتن بسیاری تصمیمات حتی در حوزه های مختلف بخش خصوصی ،بی ثبات نگه داشتن بازار،تحریک بازار ارز و طلا و...شده است. مدتی است دوباره 22 اردیبهشت بعنوان زمان تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای ماندن یا نماندن در برجام برجسته شده است.اظهار نظر و رفت و آمد مقامات اروپایی نیز برای گرم کردن فضا و واقعی نمایاندن نگرانی از خروج آمریکا هر روز در صدر اخبار ایران و جهان است و همه اینها در ذیل پروژه تعلیق! تصور کنید امروز 22 اردیبهشت است و آمریکا از برجام خارج شده،چه اتفاقی خواهد افتاد؟! آمریکا پس از برجام چه امتیازی به ایران داد تا با خروجش آن امتیاز صلب شود؟ برجامی که به گفته رئیس کل بانک مرکزی آورده اش برای ایران «تقریبا"هیچ» بوده و به گفته دکتر ظریف «نه تنها روح بلکه جسمش از سوی ترامپ(آمریکا) نقض شده است»، خروج آمریکا از آن چه زیان قابل توجهی می ...

تازه ترین اخبار