پیشخوان
کد خبر : 73815
سه شنبه - ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
دریادار علی شمخانی:

برای انتقام از آمریکا، ۱۳ سناریو در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده / در حال بررسی هستیم که کدام بلا را بر سرشان نازل کنیم / تصمیم‌سازی ما مبتنی بر ملاحظات امنیتی و بین‌المللی خواهد بود / ۱۹ پایگاه آمریکا در منطقه در آماده‌باش هستند؛ کوچکترین تحولات آن‌ها را هم زیرنظر داریم

دریادار علی شمخانی اعلام کرد: فعلاً براساس برخی ملاحظات، نمی‎توانیم اطلاعات بیشتری به رسانه‌ها ارائه کنیم، اما در همین حد به ملت قهرمان وعده بدهیم که عملیات انتقام خون قهرمان بزرگ ملت ایران قرار نیست در قالب یک تک‌عملیات صورت بگیرد.

به گزارش حامی خبر؛،دریادار «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، درباره واکنش‌های احتمالی جمهوری اسلامی ایران به انتقام خون سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و یارانش، تأکید کرد: تابه‌حال در مصاحبه اعضا با رسانه‎ها ندیدم که کسی این موضوع را مطرح کند و لذا این اولین مصاحبه رسانه‌ای است که این مسائل در آن مطرح می‌شود؛ می‌گوییم که آمریکایی‌ها بدانند؛ تاکنون ۱۳ سناریوی انتقام در شورا مطرح شده و حتی اگر بر ضعیف‌ترین سناریو هم اجماع صورت بگیرد اجرای آن می‌تواند یک کابوس تاریخی برای آمریکایی‌ها باشد. فعلاً براساس برخی ملاحظات، نمی‎توانیم اطلاعات بیشتری به رسانه‌ها ارائه کنیم، اما در همین حد به ملت قهرمان وعده بدهیم که عملیات انتقام خون برادر شهیدمان قرار نیست در قالب یک تک‌عملیات صورت بگیرد، چون برمبنای کلیدواژه بیانیه رهبر معظم انقلاب «تمام نیرو‌های محور مقاومت انتقام سردار شهید را خواهند گرفت».

وی که با تازه‌ترین شماره نشریه «حرم» وابسته به آستان قدس رضوی گفتگو کرده است، تصریح کرد: «در واقع، این را با صراحت بگویم که آمریکایی‌ها از اساس نباید مرتکب این جنایت می‌شدند و اکنون که دست به خون سلیمانی عزیز آلوده کردند، مسئولیت تمام عواقب احتمالی برعهده خود آن‌ها خواهد بود.»

دریادار شمخانی با بیان اینکه «در مقام تصمیم‎گیری استراتژیک نمی‌توان برپایه احساسات موضع‎گیری بین‌المللی یک کشور را تعیین کنیم و صد‌ها عامل دیگر در این حوزه نقش‌آفرین هستند»، گفت: «شورای عالی امنیت پیگیری مسئله را در دستورکار قرار داده و اگرچه تصمیم‌سازی مبتنی بر ملاحظات امنیتی و بین‌المللی خواهد بود، اما رویکرد اصلی ما این است که احساسات پاک مردم نیز اطفاء شود.»

وی خاطرنشان کرد: «در مجموع ۱۹ پایگاه، شامل ۱۱ هِدبِیس که پایگاه‌های فرماندهی آمریکایی‌ها در منطقه به‌شمار می‌روند و کمترین فاصله را با مرز‌های شرقی و غربی کشور دارند، به همراه ۸ پایگاه نظامی آمریکا در شمال و جنوب کشور در وضعیت آماده‌باش هستند که از آمار دقیق نفرات و تجهیزات نظامی‌شان مطلع هستیم و کوچکترین تحولات آن‌ها را هم زیرنظر داریم.»

وزیر پیشین دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: «آمریکایی‌ها می‌دانند که در مواجهه با واکنش جمهوری اسلامی بسیار آسیب‌پذیر هستند و به همین دلیل، طبق آخرین اخبار میدانی، از تعداد گشتی‌های آنان کاسته و نیرو‌ها عمدتاً در پایگاه‌ها متمرکز شده‌اند؛ همین تغییر تاکتیک آمریکا، فی‌نفسه نشان می‌دهد که آن‌ها از قدرت دوربرد جمهوری اسلامی اطلاع دارند و می‌دانند که واکنش ایرانی‌ها به احتمال زیاد، با موشک‌های برد متوسط و برد بلندی صورت می‌گیرد که بیش از همه، گشت‎های پراکنده آن‌ها را تهدید خواهد کرد.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: «آمریکایی‌ها دلخوش به این تغییر استراتژی نباشند، چون رویکرد سناریو‌های انتقام، اساساً این است که ملت آمریکا به گونه‌ا‌ی ملموس نسبت به هزینه‌های سنگین اقدامات تروریستی کشور متبوع خود در منطقه ما آگاه شود لذا واکنش ما به هر ترتیب متوجه نیرو‌های آمریکایی در منطقه است و تأکید داریم که نیرو‌ها حذف شوند؛ حالا اگر نیرو‌ها بخواهند در پایگاه‌ها سنگر بگیرند، علاوه بر نیروها، پایگاه‌ها را هم نابود می‌کنیم.»

وی گفت: «می‌خواهید بدانید که سرنوشت نیرو‌های آمریکایی که به پناهگاه‌ها خزیده‌اند، چیست؟ پاسخ، روشن است؛ آن‌هایی که به پناهگاه‌ها می‌خزند، امیدوار به فرار از انتقام ما، در‌ها را می‌بندند؛ غافل از اینکه جمهوری اسلامی در‌های جهنم را به رویشان بازخواهد کرد.»

دریادار شمخانی در پاسخ به این پرسش که «در رسانه‌های آمریکایی به این نکته اشاره شده بود که درصورت مقابله اساسی ایران، آمریکا وارد جنگ خواهد شد و مراکز نفتی ما به عنوان اهداف از پیش‌تعیین‌شده مطرح هستند؛ این تهدید را تا چه حد جدی ارزیابی می‌کنید؟»، گفت: «گرچه اولین بار نیست که شاهد تهدید‌های سبک‌سرانه گاوچران‌ها هستیم، اما باید اذعان کرد که برای اولین بار است که یک تروریست، اقدام خرابکارانه انجام می‎دهد و پس از آن، تهدید هم می‎کند! چهل سال است که آمریکایی‎ها در آرزوی منافع بربادرفته‌شان در ایران، بر طبل جنگ می‌کوبند، اما تلخی خاطره‌ای که از صحرای طبس دارند، آن‌ها را از تکرار اشتباه‌شان باز می‌دارد.»

وی افزود: «به نظرم دوران بررسی و ارزیابی تهدیدات آمریکا دیگر به سر آمده و وقت آن است که «ما» از تهدیدات خود صحبت کنیم؛ از سناریو‌هایی که لرزه بر اندام آنان می‌اندازد و در حال بررسی این هستیم که کدام بلا را بر سرشان نازل کنیم.»

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی، در ادامه یادآور شد: «تهدیدات پوشالی آمریکا، همان گزینه‌های روی میز آن‌ها در سال‌های مذاکره بود که فقط در دل بعضی از افراد سست‌ایمان نفوذ داشت؛ همان‌هایی که قصد داشتند با مذاکره، سایه جنگ را از سر ملت بردارند و غافل بودند که شیطان بزرگ در حال برنامه‌ریزی برای قتل قهرمان اسطوره‌ای ملت ایران است. زمان نفوذ تهدید آمریکایی‌ها اکنون منقضی شده است.»

وی افزود: «پیام جمهوری اسلامی روشن است؛ آمریکا عامل ترور قهرمان ملی ایران است و غرور ما اجازه نخواهد داد که بی‎تفاوت باشیم لذا اگر نیرو‌های آمریکایی با پای خودشان و عمودی از منطقه ما بیرون نروند، ما کاری می‌کنیم که جنازه‌هایشان به صورت افقی بیرون برود.»

دریادار شمخانی با اشاره به اینکه «اگر دقت کرده باشید، پوشش خبر شهادت سردار سلیمانی در رسانه‌های دنیا توأم با هشدار مداوم درباره احتمال واکنش سخت از ناحیه ایران است»، گفت: «بدون شک، همه از اهمیت استراتژیک سپاه قدس به‌عنوان بازوی منطقه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آگاه هستند و گزارش‌ها حاکی از آن است که سه متحد اروپایی ایالات متحده یعنی آلمان، فرانسه و اسپانیا، در حال فراخوان نیرو‌های خود از عراق هستند تا هزینه تصمیم ابلهانه رئیس‌جمهور تروریست آمریکا متوجه منافع آنان نشود.»

وی درباره حال و هوای جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی که برای اتخاذ تصمیم درباره سناریو‌های تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی ایران به جنایت اخیر برگزار شده بود، گفت: «وقتی جلسه اضطراری برگزار شد، آقای میرابیان که قاری قرآن بود آیه ۱۶۹ سوره مبارکه آل عمران را خواند که می‎فرماید «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللهِ اَمواتا بَل اَحیاهُم عِندَ رَبِّهِم یُرزَقون» و بعد از آن وقفه‌ای در حد پنج یا شش دقیقه ایجاد شد، چون نه قاری می‌توانست قرائت خود را ادامه دهد و نه ما که دبیر جلسه بودیم، می‌توانستیم دستور جلسه را بخوانیم. همه ما به‌شدت منقلب بودیم که علاوه بر اندوه فقدان سلیمانی عزیز، از خشم و نفرت نسبت به جنایت آمریکایی‎ها هم ناشی می‎شد.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان گفت: «ما مطمئن هستیم که آحاد ملت شریف و شهیدپرور ایران، قدردان این شهید والامقام هستند و بار دیگر شعله‌های نفرت از شیطان بزرگ در دل مردم ما زبانه می‌کشد و از خداوند متعال می‌خواهیم که توفیق مبارزه با دشمنان اسلام را نصیب و روزی ما قرار داده و عاقبت ما را سلیمانی‌گونه، ختم به خیر کند.»

محمدعلی حبیبی؛

آیا انتقام سخت همان انتقام سریع است؟

پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریست آمریکا، رهبر انقلاب در پیام تسلیتی که صادر کردند از انتقام سخت سخن گفتند: «شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.»

از سویی دیگر محبوبیت فوق‌العاده سردار سلیمانی در میان مردم و نحوه شهادت ایشان یعنی ترور برنامه‌ریزی شده باعث شد موج خونخواهی از نخستین ساعات انتشار خبر در بین آحاد جامعه همه‌گیر شود. موج انتقام در شبکه‌های اجتماعی باعث ترس اندک‌شماری از کاربران از احتمال جنگ شد.

شماری از کاربران از ترس بروز جنگ، خواهان این شدند که ایران از خون سردار سلیمانی بگذرد. اما این کاربران از یک مسئله آگاه نیستند و آن هم تست تاب‌آوری کشورهای متخاصم است. اتفاقا آمریکا اگر ببیند ایران منفعل و ساکت می‌نشیند در آن صورت احتمال جنگ در آینده بسیار زیاد است. چون آمریکا این سکوت را بر ضعف ایران حمل می‌کند و قاعدتا حمله به یک کشور ضعیف بسیار آسان‌تر از حمله به یک کشور قدرتمند است. اما اگر ایران واکنش درستی نشان دهد و انتقام این ترور ناجوانمردانه را بگیرد در آن صورت احتمال بروز جنگ بسیار کمتر است.

پس در اینکه ایران باید انتقام خون سردار سلیمانی را از رژیم آمریکا بگیرد هیچ شکی نیست اما این انتقام لزوما نباید سریع باشد. به نظر می‌رسد انتظاری که در افکارعمومی مبنی بر واکنش و انتقام سریع ایران شکل گرفته انتظاری به‌جا نیست. انتقام سخت باید در زمان و مکان مناسب باشد و تشخیص زمان و مکان مناسب با فرماندهان نظامی است. ممکن است تشخیص فرماندهان نظامی این باشد که شرایط تحقق انتقام سخت یک هفته دیگر یا یک ماه دیگر فراهم می شود.

موج انتقام سریع باعث می‌شود فرماندهان نظامی ما در افکارعمومی تحت فشار قرار گیرند. هرچند تجربه نشان داده فشار افکار عمومی باعث تصمیم غلط استراتژیست های ایران نمی‌شود اما این فضا باعث می‌شود اگر تصمیم ایشان برای انتقام سخت در زمانی نزدیک محقق نشود افکار عمومی سرخورده شود.

به‌همین دلیل به نظر می‌رسد مطالبه افکار عمومی باید انتقام سخت باشد؛ نه انتقام سریع. خصوصا اینکه فرماندهان نظامی ما و به‌خصوص رهبری نشان داده‌اند وقتی از انتقام سخن می‌گویند حتما به آن عمل خواهند کرد -مانند انتقام از داعش در پی حمله به مجلس- اما تشخیص زمان و مکان مناسب آن برعهده ایشان است و قاعدتا پاسخ به چنین جنایتی باید با فکر و برنامه‌ریزی درست صورت گیرد. امری که سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح هم بر آن صحه گذاشته است. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: پاسخ به این اقدام تروریستی حق ماست و حتما جمهوری اسلامی به این اقدام تروریستی پاسخ خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه ایران این اقدام تروریستی آمریکا را به شدت پاسخ خواهد داد، ادامه داد: البته جمهوری اسلامی ایران از هر اقدام احساسی و شتاب‌زده خودداری می‌کند، ولی قطعا همان انتقام سختی که خواست ملت ایران و ملت‌های آزادی‌خواه جهان به خصوص در منطقه و خانواده‌های شهدا و در رأس آن خواسته ولی امر مسلمین جهان است، اتفاق خواهد افتاد و آمریکایی‌ها از این اقدام پشیمان خواهند شد.

در نهایت باید گفت بهتر است رسانه‌ها در این جهت بکوشند که افکارعمومی را آماده این مسئله کنند انتقام سخت لزوما انتقام سریع نیست و باید به فرماندهان نظامی کشور که به شجاعت و درایتشان باور داریم زمان دهیم تا در بهترین زمان و مکان انتقام خون پاک سردار سلیمانی را از آمریکای شرور بگیرند.

بیژن مقدم؛

قاسم سلیمانی افسانه نبود

قاسم سلیمانی افسانه نبود، او یکی از صدها ظرفیت بزرگ انسانی است که در سایه مکتب امام و رهبر انقلاب رشد کرد ‌‌؛ به بلوغ رسید و جهانی را تحت تاثیر خود قرار داد.

قاسم سلیمانی  با شهادتش نشان داد راهی که او و یارانش در سراسر جهان از سال ها پیش آغاز کرده اند ادامه خواهد داشت چراکه او بی تردید پایه گذار “مکتب مقاومت” است، نه به این معنا که اولین کسی است که در راس فرماندهی جریان مقاومت قرار گرفت. بلکه به این معنا که توانست مقاومت را به مکتبی قابل” تکثیر و بومی سازی” شده تبدیل کند. مدل هایی کارآمد و نشات گرفته از تجربه گرانسنگ ۸ سال دفاع مقدس.

مکتبی که علاوه بر عقلانیت و معرفت بر پایه محبت‌ دل ها سامان می یابد و رمز محبوبیت سردار سلیمانی در داخل و خارج از مرزها چیزی جز این نبوده و نیست. او فرمانده دل های مردمان بی شماری بود که هرگز او را از نزدیک ندیده بودند.

او همواره در آرزوی آسمانی شدن بود و برای چنین مردی”مرگ در بستر” ننگ بود. برای همین فرمانده اش رهبر انقلاب از خدا خواست تا عاقبت او را شهادت قرار دهد.(۱۲-۱۱-۹۷).

آیا معرفی سردار سلیمانی دیگری(سردار قاآنی ) آنهم چند ساعت پس از شهادت حاج قاسم پیامی جز این داشت که این راه، راه مقاومت و راه سردار سلیمانی همچنان ادامه دارد و ما سردار سلیمانی های بیشماری داریم؟

امریکایی ها شادمانند و ترور بزدلانه سردار سلیمانی را اقدامی بزرگ برای در امان ماندن از خشم انقلابی مردم مختلف جهان می دانند. آنها به غلط می اندیشند با زدن فرمانده سپاه  قدس می توانند اهداف خود را محقق کرده و مانعی بزرگ را از سر راه بردارند.

اما غافل از آنند که با خشم متراکمی که در پی این ترور شکل خواهد گرفت در زمان مقتضی آنچنان ضربه ای را دریافت خواهند کرد که تصورش را هم نمی کردند.

البته ضربات جریان مقاومت به لشکرکشی های آمریکا و تجاوز آن به حریم کشورهای منطقه و اهداف پلیدش آنقدر بزرگ بود که باید انتظار خباثتی چون ترور شبانه را داشته باشیم.

آمریکا می خواست سوریه را تقدیم داعش کند، اما به مدد مقاومت، هم بشار اسد ماند و هم داعش شکست خورد.

آمریکا می خواست انقلاب مردم یمن را با بمب های فروخته شده به عربستان به نابودی بکشاند که نه تنها نتوانست بلکه ورق به نفع انصارلله برگشته است.

می خواست پس از سرنگونی دیکتاتور مورد حمایت خود در عراق آن را به دیکتاتور دیگری بسپارد که همواره خار چشم ملت ایران باشد اما نتوانست و ناکام ماند و دوستی ایران و عراق چه در سطح دولتمردان و چه در سطح مردم روز به روز عمق بیشتری یافت.

در لبنان می خواست با حمله ی اسراییل کار را تمام کند اما حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه که نقش سلیمانی در آن پر رنگ بود، اسراییل را وادار به عقب نشینی و شکست کرد.

آیا این همه شکست برای جنون سرمداران کشوری که داعیه دار ابرقدرتی است، کافی نیست؟

مقاومت امروز ریشه دارتر از آن است که وصل به یک نام و فرد باشد، مکتب مقاومت تنومندتر از آن است که تبری تیز در دستان لرزان دیوانه ای چون ترامپ بتواند آن را از پای در آورد.

محمد صادق کلبادی؛

وقتی همه خواب بودیم…

خبر سنگین بود و به غایت تکان دهنده. باورش سخت است و تلخ که سردار ملی ایران ، همانی که از اصولگرا تا اصلاح طلب، همه برایش احترام و عزتی ویژه قائل بودند و نامش خواب از چشم دشمنان ایران و مقاومت-همان جریانی که قدمتی به طول تاریخ دارد و رسالتی جز مبارزه در برابر ظلم ندارد- ربوده بود، درست در لحظاتی که همه خواب بودیم اما دشمنانش بیدار، از میان ما رفت و به یاران شهیدش پیوست. لعنت به خواب و خوابزدگی اگر صبحش چنین باشد.

اما در این ماجرا ترامپ، نماد بلاهت و حماقت و جهالت آمریکایی بر جهان مدرن، با ترور یکی از پاکترین و خالص ترین مبارزان علیه نوین ترین شکل استعمار و استحمار و استثمار ، یعنی امپریالیسمِ مسلح به فلسفه و تئوری های سیاسی، نشان داد که اگر چه شاید بتوان پشت ظریف‌ترین، نوین‌ترین و انسان دوستانه ترین تئوری ها و نظریات فلسفه سیاسی پنهان شد و به مدد روشنفکر شدگانِ ترجمه ای –بلغوری جهان سومی مخاطبان بسیاری را در سراسر جهان با خود همنوا کرد و از آزادی و لیبرالیسم و بعدهم نئولیبرالیسم و حقوق بشر سخن گفت اما داستان همان داستان هابیل است و قابیل  و ماجرا همچنان بر سر سیری ناپذیری نوع بشر است و طمع و رذالت او.

فقط صورت بندی ها تغییر کرده و  به قول تئودور آدورنو  این بار به جای خشونت و سرکوب عریان از حربه مدرنِ سرگرمی استفاده می‌شود. دانشگاه ها را به خدمت می‌گیرند و  برایش تئوری و فسلفه هم می سازند، آزادی و لیبرالیسم و چندین ایسم دیگر را به خیکِ  تازه روشنفکر شده‌های جهان سومی می‌چسبانند تا آنها هزاران کیلومتر آنطرف‌تر در شهر و کشورشان تکرار کنند  و اینگونه می شود که با احمق سازی ملت ها سرها را با پنبه می‌برند و جیب ها را با لطایف الحیل خالی و عقل ها را از درون تهی و حتی طرفدار قابیل و قابیلیان می‌کنند. اگر فرد یا جریانی قواعد این بازی را بر هم زند تروریسم دولتی را هم به خدمت می‌گیرند و به ناجوانمردانه‌ترین شکل ممکن او را حذف می‌کنند.

تسلط بر این بازار مکاره چنان برایشان پر اهمیت است که ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از زمین و آسمان و دریاها عبور می‌کنند و خود را به بغداد، در همسایگی ایران، می‌رسانند که منافعشان را تضمین و تامین کنند و  لازم بدانند برهم زنندگان بازی تاج و تختشان را شبانه ترور می‌کنند! این است حقوق بشر آن‌ها، من به تو آزادی می‌دهم که سرگرم بدنت و چگونه لذت بردن از آن باشی چگونه بنوشی و هرآنگونه که خواستی بپوشی ؛ در چرخه این بازار کار کنی و چرخ کارخانه ها و تولیدی های من را بچرخانی؛  نگران نباش تو آزادی که من را انتخاب کنی من به تو فرهنگ و تمدن هم می‌دهم، همان که نداری !

با اسلحه تجارت و با فرهنگ و سیاست ، انسان‌های مسخ شده تولید می‌کنند! به گونه ای که تجاوز این مظهر بلاهت جهانی به خاک عراق و افغانستان و سوریه و پایگاه های نظامی آن ها را در همسایگی ایران، سرزمین مادری شان، می بینند اما این همه را حق آمریکا می‌دانند و نفوذ ایران در منطقه را زیاده خواهی ایدئولوژیک !

در ایران منافع ملی را از هر سو و از هر زاویه فکری و با هر  فلسفه سیاسی که تعریف کنی چه مصدقی و ملی گرا باشی چه سلطنت طلب ، چه طرفدار اندیشه های چپ مارکسیستی باشی یا چپ مسلمان نمی توانی کینه آمریکا را به دل نداشته باشی. از کودتا علیه دولت ملی  و دخالت و نفوذ و بدعهدی حتی  با دربار دست نشانده، تا دشمنی و تحریم و نقض توافق! همه آنچیزی است که در  کارنامه آمریکایی ها دیده می شود ؛ حال چگونه می شود دغدغه منافع ملی داشت و این همه را نادیده گرفت ؟! آیا این ها برای آمریکا ستیزی کافی نیست؟

و اما سخنی با آنها که از حوادث آبان ماه ۹۸ دل چرکین اند؛ چگونه می‌توان چشم بر حقیقت بست و ترور سردار ملی ایرانیان، همانی که بلای جان داعش و تکفیری‌های بی شناسنامه بود و جز برای ایران به هیچ حزب و جریان سیاسی تعلق و وابستگی نداشت را به طرز وقیحانه ای… .  نه؛ زبان از بیان این همه وقاحت شرم دارد و چه ذلیل و زبون است ملتی که تصور کند آمریکا با چنین کارنامه ای با ترور شریفترین و پاکترینِ انسان ها به دنبال احقاق حق آنان است؛ نه منافع خودشان! امان از خواب و خواب زدگی !

اینگونه زیستن و مردن آرزوی هر انسان حق طلب و آزاده ایست: نه تنها در زمان حیات حلقه وصل باشی بلکه شهادتت هم مرزبندی ها را مشخص و صف مردان و نامردان را از هم جدا کند و خون تازه ای در رگ های جامعه سیاست زده و خواب زده به جریان بی‌اندازد.  و چه زیبا گفت آن معلم که «شهید قلب تاریخ است» همان عضوی که خون را در رگ های تاریخ به حرکت در می آورد و جنبش و حرکتی نو در جامعه ایجاد می‌کند.

حسین رجایی؛

بهای خون تو چیست؟

می توانست ترکش خمپاره ای سرگردان باشد در جبهه های نبرد عراق و سوریه یا انفجار انتحاری دیگری از کوردلان داعش و النصره. حتی می توانست تروری خاموش باشد از سوی چند پهپاد ناشناس. اما هیچ یک برازنده نام تو نبود. هیچ چیز کمتر از اینکه شیطان بزرگ، تمام قد، با همه پرستیژ و هویت خود به میدان مقاتله آید. هیچ چیز به اندازه آنکه تو را در یک سفر رسمی، در یک فرودگاه بین المللی، در پایتخت یک کشور مستقل، اینگونه خلاف تمامی اصول بین المللی و تاریخی، بزدلانه و ناجوانمردانه بزنند. آری! شهادتت بزرگ بود سردار، همانگونه که زندگی تو این گونه بود.

شهادتت آنقدر بزرگ بود که شیطان را از پس پرده بیرون بکشد تا شیطان بودنش را فریاد بزند. آنقدر که جوانانی که در ایران و عراق، غرق جدال کذایی عرب و عجم شده اند را دوباره از خواب بیدار کند. آنقدر که سپاه پیروز مختار، دوباره به تیرهای حیلت یزدیان و زبیریان از پای درنیاید. گفتی سرباز ابومهدی مهندس هستی و او هم گفت که سرباز توست! چه خوب با روح بزرگتان این مرزهای نژادی را درنوردیده و در قلمرو توحید یکی شده بودید. بدون احمد کاظمی و عماد مغنیه و حسین همدانی، سال های فراق بر تو چه سنگین گذشت که اینبار در آغوش همسنگرت اینگونه زیبا بال گشودی.

خون شما دو تن، بهای آگاهی بود. آگاهی عراقی هایی که می شنوند ثروتشان را ایران به تاراج برده و ایرانی هایی که می شنوند پول هایشان برای عراق هزینه شده. آگاهی مردمانی که در عراق می شنوند امپراتوری هخامنشی زنده شده تا عرب را به زیر سلطه برد و در ایران می شنوند که ایدئولوژی شیعه می خواهد تا عظمت ایران و میراث کوروش را به باد دهد.

این چنین بلندگوهای تزویر صهیونیسم بر طبل تفرقه می کوبند و البته چرا نکوبند وقتی دیدند سوریه در مشتشان بود که از چنگشان درآوردید. دیدند میلیاردها دلار سرمایه گذاریشان را چگونه هیچ کردید و بلکه بدتر از هیچ! خیال خام داشتند که ایران عزیز را محاصره کنند ولی چه شد!؟ فرزندان سلمان فارسی و مالک اشتر نخعی به ساحل مدیترانه رسیدند و به مرزهای فلسطین اشغالی. چه شد آن رجز ۳ هفته ای که برای فتح دمشق می خواندند!؟ یادآور رجز صدام برای فتح ۳ روزه تهران …!

دوباره باز همان ها و فرزندان همان ها که خواب صدامیان را پریشان کردند در میدان بودند تا اینبار خواب نتانیاهو و محمد بن سلمان را به کابوس بدل کنند و نه فقط این، تا خواب ما هم به هم نخورد. ما که در تهران و کرمانشاه و همدان در پناه خانه های گرم و بسترهای نرم آرمیده بودیم. ما که هیچ درکی از سرمای سوزناک یک شب بیابان های سوریه و گرمای طاقت فرسای یک ظهر شنزارهای عراق نداریم. ما که خبر از یک شب هراسناک و پردلهره همدانی ها و سلیمانی ها در زیر رگبارهای بی امان دشمن نداریم. ما که فهم مان از عمق قساوت و بیرحمی بعثی ها و داعشی ها و تکفیری ها صدها کیلومتر دورتر از زمین واقعه است. ما که از ماجرای حتی یک شب خانه هر شهید مدافع حرم بی خبریم: از دوری همسر، از نبودن پدر، از درد یتیمی.

آری! داعش برای ما تمام شد. شاید حتی شروع هم نشده بود. شاید باید یک کرد اهل موصل می بودیم یا یک ایزدی اهل سنجار یا یک عرب اهل رقّه تا با پوست و گوشتمان داعش را حس میکردیم و شاید باید یک رزمنده حشدالشعبی می بودیم یا رزمنده حزب الله تا به چشم میدیدیم که این داعش با همه رذالت و قساوتش، تازه شیطان کوچکی بود در دستان شیطان الاکبر.

باور نبودنت سخت است سردار! باور آن شب جمعه ای که ما همچنان در خواب بودیم ولی اینبار دیگر تو نبودی. تقاص این زخم جگرسوز را چگونه بستانیم؟ خون بهای تو چیست؟ یک ژنرال آمریکایی! ده تا! صد تا! … نه، هیچ یک از اینها خون بهای تو نیست. مگر خون بهای قهرمان تاریخی یک ملّت چقدر است؟ خون بهای نگهبان و حافظ یک ملت چقدر است؟ مگر با کشتن ده ها و صدها ژنرال و سرباز آمریکایی می توان کشتن پشت و پناه یک ملت را جبران کرد؟ می توان زدن تکیه گاه یک ملت را جبران کرد؟ برای ما تو تبلور همه افسانه ها و اسطوره ها بودی. تبلور تمام آن داستان های کودکیمان. تجسم تمام قهرمانی ها و دلاوری ها. تجسم آرش کمانگیر و رستم دستان، تجسم میرزا کوچک خان و مصطفی چمران.

بهای خون تمام سرداران تاریخ ایران زمین چیست سردار؟ اکنون که دشمن آنقدر وقیح و آنقدر احمق بوده است که ریختن خون پاک تو را بر گردن بگیرد، فرزندانت از پای نخواهند نشست. نخواهند گذاشت ۴۰ سال مجاهدت های شبانه روزی تو و همسنگرانت پایمال شود. سالهای شب بیداری در دوکوهه و طلاییه، در شلمچه و اروند. روزها و شب ها در فراز و نشیب های ایران و عراق، در کوه و دشت های سوریه و لبنان. بهای خون تو ترس است و عدم امنیت. ترسی که هرگز دامان صهیونیست ها و سعودی ها و آمریکایی ها را رها نکند. ترسی شبیه همین انتظار کشنده شان برای فرا رسیدن لحظه انتقام. مشابه همین دلهره و دهشتی است که این چند روز افتاده به جان تلویزیون ها و رسانه هاشان. خون خواهی تو، انتقام یک روزه و یک ماهه و یک ساله نیست. ترسی است پایدار و هراسی است دائمی. ضربه هایی است منقطع ولی متوالی.

پدر یتیمان وطن، خسته نباشی سردار! مبارکت باشد این شهادت. اکنون بنگر حاصل زحمات خود و همرزمان و فرزندان شهیدت را. بنگر چگونه ایران عزیز که زخم خورده صدها سال طمع بیگانگان و خدعه خائنان بود به مدد مجاهدت های شما اکنون در آرامش، عزّت و اقتدار بسر می برد. اکنون این آمریکا و اسراییل و سعودی ها هستند که دست در دست داعش و النصره و منافقین و بعثی ها بر خون تو می رقصند و هلهله میکنند. بنگر چگونه این خون و خون محسن حججی ها و مصطفی صدرزارها، پرده از نیرنگ صهیونیسم و آمریکا کنار زده و تمدن غربی را با همه زرق و برق هایش و با همه شهر فرنگ هایش، رسوا و روسیاه ساخته است. بنگر چگونه چراغ هدایتی که شما روشن کردید حقیقت شعارهای دروغین آزادی و دموکراسی و حقوق بشر را آشکار ساخته و هویت این جانیان بین المللی را برملا نموده است. درود خدا بر تو، بر شهدای دفاع مقدس و بر شهدای مدافع حرم، بر تمام این مشعل های فروزان زمانه ما …

لاریجانی: همه اعضای پنتاگون و وابستگان آنها از این پس تروریست محسوب می‌شوند

به گزارش حامی خبر؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۷ دی) مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح سه فوریتی مجلس برای اقدام متقابل علیه آمریکا گفت: در این طرح ۲ مساله مورد توجه قرار گرفته است؛ در قانون قبلی که مجلس شورای اسلامی به دنبال معرفی کردن سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی به تصویب رساند فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و نیروها و سازمان‌های تحت اختیار این فرماندهی به عنوان تروریست اعلام شدند.

وی افزود: امروز و با این اقدام وقیحانه آمریکایی ها که ترامپ نیز علنا مسوولیت آن را بر عهده گرفت و پنتاگون نیز مجری آن بود، در این طرح تمامی اعضای پنتاگون، شرکت ها، موسسات و سازمان های وابسته به آن و فرماندهان و عاملان شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی نیروهای تروریستی محسوب می شوند.

رئیس مجلس تصریح کرد: آمریکایی ها به خیال خود فکر می کردند که با شهادت حاج قاسم که یکی از عناصر مقاومت بود جریان مقاومت تضعیف می شود اما امروز جبهه مقاومت و همه ملت های منطقه تقویت شده و از این جبهه حمایت می‌کنند.

گام نهایی کاهش تعهدات برجام؛

برنامه هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست

دولت جمهوری اسلامی طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

به گزارش حامی خبر؛ مشروح بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران به قرار زیر است:

بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران

جمهوری  اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و منبعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت. در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد.

سازمان انرژی اتمی موظف است در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهور اتخاذ نماید.

۱۵ دی ۱۳۹۸

سازمان ملل در چنگ آمریکا! / ویزای آمریکا برا ظریف صادر نشد؛

حق حضور نمایندگان ایران در سازمان ملل به دستور ترامپ «سلب شد!»

به گزارش حامی خبر؛ وب‌سایت نشریه «فارن‌پالیسی» و خبرگزاری رویترز می‌گویند وزیر خارجه ایران از آمریکا برای شرکت در نشست شورای امنیت ملل متحد در نیویورک، روادید ورود دریافت نکرده‌است. مقام‌های رسمی هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند. نخست «فارن‌پالیسی» نوشته بود دولت دونالد ترامپ در این هفته جلوی ورود دیپلمات ارشد ایران به ایالات متحده، برای شرکت در نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد کشته‌شدن قاسم سلیمانی را گرفته‌است.

پس از آن خبرگزاری رویتز نیز گزارش مشابهی منتشر کرد.

این جلسه قرار است به موضوع کشته شدن قاسم سلیمانی و چند فرمانده دیگر ایرانی و عراقی در طی حمله هوایی آمریکا در فرودگاه بغداد بپردازد.

فارن پالیسی نوشته که با امتناع از صدور ویزا برای آفای ظریف دولت آمریکا مفاد پیمان سال ۱۹۴۷ که مربوط به شرایط میزبانی این کشور از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است را نقض کرده است.

وزارت امور خارجه ایران به این گزارش هنوز واکنشی نشان نداده است.

ظریف اخیرا در توییتی با انتشار عکس هایی از حضور چشمگیر و کم سابقه میلیونها نفر از مردم ایران در مراسم تشییع قاسم سلیمانی و کشته شدگان حمله بامداد جمعه از دونالد ترامپ به علت تهدید نظامی ایران به شدت انتقاد کرده بود.

نامه رسمی ارتش آمریکا به عراق: در حال آماده شدن برای خروج از کشور هستیم

خبرگزاری فرانسه گزارش داد دولت آمریکا روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای رسمی به دولت عراق، آمادگی خود را برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاک عراق اعلام کرده است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در فرودگاه قدر تهران؛

سردار قاآنی: قول انتقام خون شهید سلیمانی را خدا داده است/منتقم اصلی خداوند است

به گزارش حامی خبر به نقل از مهر، سردار سرلشکر قاآنی همزمان با ورود پیکر مطهر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و دیگر همرزمانش در فرودگاه قدر تهران اظهار داشت: قول ما پیمودن راه شهید سلیمانی را با همان استحکام و با توکل بر خدا ما به ازای شهادت ایشان در گام های متعدد ازاله امریکا از منطقه و استمرار حرکت رسیدن به حکومت جهانی امام زمان (عج) است. به پشتوانه مقام معظم رهبری این مهم حاصل خواهد شد.

او ادامه داد: قول انتقام خون شهید قاسم سلیمانی را خداوند داده است و منتقم اصلی خداوند است و حتماً اقداماتی انجام خواهد گرفت ولی انتقام این خون های گرانبهای استمرار می یابد تا منتقم اصلی یعنی امام زمان (عج) ظهور کند.