پیشخوان
کد خبر : 70329
سه شنبه - ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
رهبر انقلاب در دیدار شاعران و اهالی فرهنگ و ادب:

نگران زبان فارسی هستم/ صداوسیما به جای ترویج زبان صحیح، تعابیر غلط و خارجی را ترویج می‌کند +تصاویر

در شب ولادت باسعادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران جوان و پیشکسوت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش حامی خبر؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حرکت و پیشرفت جریان شعر انقلاب را امیدوارکننده دانستند و گفتند: البته جریانهای شعری دیگری نیز وجود دارد اما این جریان شعر انقلاب است که از لحاظ مضمون، نوآوری در مضامین و صیقل‌یافتگیِ الفاظ پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است.

رهبر انقلاب اسلامی، بیان و پدیده‌ی شعر را از معجزات آفرینش خواندند و افزودند: شعر از جنبه‌ی جمال و زیبایی برخوردار است و این امتیاز، شعر را به یک رسانه‌ی اثرگذار و مسئولیت‌آور تبدیل میکند که باید این تعهد را در خدمت جریان روشنگری و هدایت قرار داد.

ایشان با اشاره به یک مغالطه‌ی ناشیانه که شعر را به «شعر هنری» و «شعر متعهد» تقسیم میکند و میکوشد با شعار قلمداد کردن شعر متعهد، از آن ارزش‌زدایی کند، خاطرنشان کردند: اشعار بزرگان و قله‌های شعر فارسی همچون حافظ، سعدی، فردوسی و مولوی آکنده از اخلاق، تعلیم، تعهد، حکمت، عرفان، معنویت و اسلام ناب است، بنابراین تفکیک جنبه‌ی هنری و زیباشناختی شعر از جنبه‌ی رسالت و تعهد آن، مغالطه‌ای واضح و ناشی از غفلت یا کم‌سوادی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار دادن شعر در خدمت معارف توحیدی، فضائل اهل‌بیت علیهم‌السلام، انقلاب و حوادث مهم کشور و مسائل گوناگون دنیای اسلام را موجب اعتلای شعر دانستند و افزودند: در اشعار خود زیبایی‌های رفتاری ملت، همانند حماسه‌ی زیبا و پُرشکوه حضور فداکارانه‌ی مردم در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان را به تصویر بکشید، زیرا این کار، شعر شما را به پرچم هویت ملت تبدیل میکند.

ایشان تأکید کردند: حفظ هویت ملت بسیار مهم است، چراکه ملتی که هویت خود را گم کند، در مشت بیگانگان آب میشود و از بین میرود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، درخصوص زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من از صداوسیما گله‌مندم، به‌دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج میکند. انتشار فلان لغت فرنگی یک مترجم یا نویسنده از تلویزیون، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضر میشود.

ایشان با تقبیح استفاده‌ی فراوان از لغات بیگانه در رسانه‌ها، خطاب به مسئولان تأکید کردند: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسیما در سریال‌ها نیز انتقاد کردند و گفتند: زبان فارسی قرنهای متمادی است که عمدتاً به‌وسیله‌ی شاعران بزرگ حفظ شده و این‌گونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است، بنابراین ما باید حرمت زبان را حفظ کنیم و اجازه نداریم با بی‌مبالاتی آن را به دست فلان ترانه‌سرای بی‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌المال در صداوسیما و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی پخش شود.

در این دیدار ۲۹ تن از شاعران جوان و پیشکسوت، اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.

پیش از نماز مغرب و عشاء نیز تعدادی از شاعران از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو و آثار خود را به ایشان تقدیم کردند.

منبع: khamenei.ir
رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه خبر داد؛

استقرار ۵ هزار عضو «ولایت خراسان» داعش در شمال افغانستان

به گزارش حامی خبر به نقل از خبرگزاری «تاس»، الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی)، اظهار داشت که نزدیک به ۵ هزار نفر از اعضای گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرز‌های شمالی افغانستان با کشور‌های آسیای مرکزی مستقر شده اند.
بورتنیکوف که در نشستی با حضور رئیسان سرویس‌های امنیتی عضو «کشورهای مستقل مشترک المنافع» سخن می‌گفت، تاکید کرد «استقرار گروه‌های تروریستی در استان‌های شمالی افغانستان در مرز کشور‌های مشترک المنافع هشداری ویژه است.»
او اضافه کرد: «شاخه ولایت خراسان داعش هم اکنون نزدیک به ۵ هزار شبه نظامی در این مناطق دارد. بیشتر آن‌ها اتباع کشور‌های مشترک المنافع هستند که در سوریه می‌جنگیدند.»
رئیس دستگاه اطلاعاتی روسیه هشدار داد که قدرت گرفتن نیرو‌های تروریستی، تنش‌ها در آسیای مرکزی را تشدید کرده است و ادامه داد: «آن‌ها به شکلی پایدار به کشور‌های مشترک المنافع نفوذ کرده و به گروه‌های تبهکار محلی پیوسته اند. جریان فرامرزی مواد مخدر، سلاح و مهاجرت‌های غیرقانونی هم افزایش پیدا کرده است.» بورتنیکوف تاکید کرد که درآمد‌های حاصل از این فعالیت‌ها برای پر کردن منابع تروریست‌ها و افزایش توان مبارزاتی آن‌ها استفاده می‌شود.
او توضیح داد که اعضای سازمان‌های تروریستی بین المللی از پناهجویان و کارگران مهاجر به عنوان پوششی برای جابه جایی خود از مناطق درگیری به کشور‌های همسایه و دیگر مناطق استفاده می‌کنند و با نفوذ به جوامع مهاجر و انجمن‌های هم میهنی برای استخدام هواداران جدید، به ویژه از میان جوانان و مهاجران نیازمند استفاده کرده تا از آن‌ها در انجام فعالیت‌های تروریستی بهره ببرند.

پیش از این هم سرگئی اسمیرنوف، معاون سرویس امنیت فدرال روسیه، با بیان این گروه تروریستی داعش به تازگی به فکر ایجاد پایتخت جدید برای استمرار خلافت خود در شمال افغانستان افتاده است، تحرکات این گروه تروریستی را نگران کننده خوانده بود و با اشاره به افزایش درگیری های مسلحانه در مرز شمالی افغانستان، تاکید کرده بود که این امر می تواند تهدیدی جدی برای امنیت منطقه در کوتاه مدت باشد.

میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز دو ماه پیش با اعلام نگرانی از انتقال تروریست ها از خاورمیانه به کشورهای آسیای مرکزی از جمله افغانستان اعلام کرده بود که گروه تروریستی داعش هر روز مناطق تحت کنترل خود در این کشور را بیشتر می کند.

در پاسخ به بدعهی غربی ها صورت گرفت؛

ظرفیت تولید اورانیوم غنی شده در سایت نطنز ۴ برابر شد

جمعی از سردبیران، دبیران و خبرنگاران رسانه‌های کشور عصر دیروز (دوشنبه) ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور در مجتمع غنی‌سازی شهید مصطفی احمدی‌روشن از بخش‌های مختلف این مجتمع راهبردی بازدید کردند.

در پایان این بازدید نیز بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری اعلام کرد که از امروز (دوشنبه) با توجه ابلاغیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری مبنی بر عدم رعایت سقف ۳۰۰ کیلویی UF6 در کشور و دستور رئیس سازمان انرژی اتمی برای ایجاد زمینه‌های لازم، ظرفیت تولید محصول غنی‌سازی کشور بدون اضافه کردن سانتریفیوژ و زنجیره، به حدود چهار برابر افزایش یافت و اطلاعات طراحی در این خصوص به آژانس بین‌المللی ارائه شده است.

وی عنوان کرد: ظرفیت ۴ برابری پیامی برای طرف مقابل است که قابلیت افزایش بیشتر وجود دارد و دیری نخواهد بود که از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهیم کرد. چه بهتر که هرچه زودتر اگر می‌خواهند همین محدوده‌ها حفظ شود، کشورهای اروپایی اقدامات لازم را انجام دهند. (مشروح این گفت‌وگو را در اینجا بخوانید)

به گزارش حامی خبر و به نقل از فارس، در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت سال جاری شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای توقف برخی تعهدات برجامی ایران را در چارچوب برجام اعلام کرد و به کشورهای باقیمانده در توافق ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و مالی فرصت داد.

در این بیانیه اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدویت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند و به کشورهای باقی مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده شد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند و چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. (بیشتر بخوانید) 

برطبق بند هفت برجام،  ایران متعهد شده بود که طی مدت ۱۵ سال و همچنان که به طور تدریجی به سمت رسیدن به استانداردهای بین ‏المللی کیفیت برای سوخت تولیدی در ایران حرکت می‌‏کند، ذخایر اورانیوم خود را به ۳۰۰ کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا ۳.۶۷ درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند. براساس برجام جمهوری اسلامی ایران مقید بود تا ۱۵ سال میزان ذخایر آب سنگین را به ۱۳۰ تن محدود کند. در همین زمینه سید عباس عراقچی ۱۸ اردیبهشت ماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری عنوان کرد: ایران امروز اعلام کرد دیگر به این محدودیت قائل نیست و ما دیگر هیچ محدودیتی برای میزان ذخایر خود قائل نیستیم. اینکه ذخایر به چه مراحلی می‌رسد و چه میزان افزایش می‌یابد، دست خودمان است، با توجه به ظرفیت‌های فنی، نیازها و تعاملات دیپلماتیک در عرصه عمل تصمیم می‌گیریم که با چه سرعتی مواد و ذخایر خود را افزایش دهیم.

*مجتمع غنی‌سازی نطنز

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ به اولین مهارت‌های پایدار کردن سانتریفیوژ دست یافت و ۷۹-۷۸ توانست به توانایی تکنولوژیک راه‌اندازی زنجیره سانتریفیوژ دست پیدا کند و اولین فعالیت‌های اجرایی در نطنز در زمینه بتن ریزی و خاک ریزی در سال ۷۹ آغاز و اولین مراحل نصب سانتریفیوژها نیز در سال ۱۳۸۱ شروع شد. در پی تبلیغات منفی گروهک تروریستی منافقین و متعاقب بیانیه سعدآباد ایران به مدت دو سال (۸۴-۸۲) فعالیت غنی سازی را به حالت تعلیق درآورد و بعد از فک پلمب دو ساله فعالیت‌ها مجددا از سر گرفته شد و در ۲۰ فروردین ۱۳۸۵ گازدهی به نخستین زنجیره صنعتی در نطنز آغاز شد. ایران متعاقب آن در سال ۱۳۸۹ نیز اقدام به غنی سازی ۲۰ درصد در دو زنجیره کرد و در سال ۱۳۹۰ نیز اولین مجتمع سوخت تولید شد.

پس از توافق برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بین ایران و گروه ۱+۵ (آلمان، آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) به همراه اتحادیه اروپا در تیر ماه ۱۳۹۴ جمهوری اسلامی محدودیت‌هایی را برای چندین سال قبول کرد از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژها تا یک دوره زمانی مشخص و بازطراحی راکتور آب سنگین اراک. در پی بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی ایران برخی تعهدات خود را متوقف کرد از جمله در خصوص میزان ذخایر خود در غنی سازی و آب سنگین اراک.

مجتمع غنی‌سازی نطنز در حد فاصل کاشان و اصفهان بعد از شهادت شهید مصطفی احمدی‌روشن در دی ماه ۱۳۹۰ به نام این شهید نامگذاری شد.

در ابتدای ورود به این مجموعه فیلمی از روند فعالیت‌های سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن و روند چرخه سوخت برای خبرنگاران به نمایش درآمد.

اورانیوم طبیعی پس از استخراج از معدن و تغلیظ به کیک زرد تبدیل و در کارخانه یوسی‌اف UCF اصفهان به UF6 یا همان گاز هگزافلوراید اورانیوم تبدیل می‌شود که حاوی ۹۹.۲۸۴ درصد اورانیوم ۲۳۸ و تنها حدود ۰.۷ درصد اورانیوم ۲۳۵ است. در کارخانه غنی‌سازی نطنز این میزان غنای اورانیوم ۲۳۵ (۰.۷درصد) به غنای زیر ۳.۵ تا ۵ درصد می‌رسد. در تاسیسات غنی‌سازی فردو تا قبل از توافق وین غنی‌سازی ۲۰ درصد انجام می‌شد که در پی برجام این میزان متوقف شد. اورانیوم غنی شده در نطنز مجددا به اصفهان بازگشته و بعد از فرآوری به قرص و مجتمع سوخت تبدیل و در نیروگاه‌های تولید برق هسته‌ای از جمله بوشهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجتمع غنی سازی نطنز شامل واحد خوراک‌دهی، سالن زنجیره‌های سانتریفیوژ، واحد محصول‌گیری و اتاق کنترل است. سانتریفیوژهای مستقر در نطنز که در حال حاضر پنج هزار و ۶۰ سانتریفیوژ از نوع IR-1 هستند، قابلیت غنی‌سازی در حد یک سو را دارند.

یکی از کارشناسان حاضر در این محل با بیان اینکه بعد از تاسیس سایت نطنز پیش بینی اولیه این بود که ده سایت دیگر نیز ایجاد شود، یادآور شد: ولی در حال حاضر بدون ایجاد سایت جدید و در صورت تصمیم کشور، قادریم در نطنز با استفاده از نسل‌های پیشرفته ماشین‌های سانتریفیوژ اقدام به غنی سازی مورد نیاز کنیم.

*انبار سانتریفیوژهای  IR-1 و IR-2m و IR-4 

پس از بازدید از سالن محل استقرار سانتریفیوژها ( سالن A1000) به سالن B  رفتیم که بعد از برجام به محلی برای انبار و نگهداری ماشین‌های سانتریفیوژ IR-1 و IR-2m و IR-4 به همراه لوله‌ها و متعلقات آن تبدیل شده است. همه سانتریفیوژها تحت شرایط خاص و با استاندارهای جهانی به خوبی در این محل نگهداری می‌شدند و هر زمانی که ماشین‌های در حال کار به علت خرابی و کرش نیاز به تعویض داشته باشند، با این سانتریفیوژها جایگزین می‌شود. شیوه نگهداری این ماشین‌ها به نحوی است که هر زمان ایران تصمیم بگیرد ماشین‌های موجود در این انبار را مجددا به چرخه غنی سازی بازگردانده و فعالشان کند، این کار با سرعت عملی است.

در بند دو برجام آمده است: ایران در ده سال آغاز به از رده خارج کردن سانتریفیوژهای IR-1 خود خواهد کرد. طی این دوره، ایران ظرفیت غنی‏ سازی خود در نظنز را حداکثر تا ظرفیت غنی‏ سازی اورانیوم تعداد ۵۰۶۰ سانتریفیوژ IR-1 نصب شده نگه خواهد داشت. سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت‏ های غنی ‏سازی مربوطه در نطنز تحت نظارت مستمر آژانس به نحو مشروح در پیوست ۱ انبار خواهد شد. (اینجا بخوانید)

بر طبق بند ۳ برجام، ایران تحقیق و توسعه ‏ی غنی‏ سازی را به شیوه ‏ای که به انباشت اورانیوم غنی‏ شده منتج نشود ادامه خواهد داد. تحقیق و توسعه غنی ‏سازی ایران با اورانیوم برای مدت ۱۰ سال شامل صرفا ماشین های IR-4، IR-5، IR-6 و IR-8 به نحو تشریح شده در پیوست ۱ خواهد بود، و ایران به نحو مشخص شده در پیوست یک در سایر فناوری‏ های جداسازی ایزوتوپ برای غنی‏ سازی اورانیوم وارد نخواهد شد. ایران به تست دستگاه‏ های IR-6 و IR-8 ادامه خواهد داد، و در میانه سال هشتم، تست تا ۳۰ دستگاه ماشین IR-6 و IR-8 را به نحو مشخص شده در پیوست ۱ آغاز خواهد کرد.

براساس بند ۴ برجام، همچنان که ایران سانتریفیوژهای IR-1 را از رده خارج می‌کند، به جز نحوه مندرج در پیوست ۱ اقدام به ساخت یا سرهم کردن سانتریفیوژ نخواهد کرد و سانتریفیوژهای از کار افتاده را با نوع مشابه جایگزین خواهد کرد. ایران تولید دستگاه‏ های سانتریفیوژ پیشرفته را صرفا برای فعالیت‌های مشخص شده در این برجام صورت خواهد داد. از پایان سال هشتم، و به نحو مندرج در پیوست ۱، ایران آغاز به ساخت تعداد مورد توافقی از دستگاه‌های سانتریفیوژ IR-6 و IR-8 بدون روتورز کرده و تمامی دستگاه‌های تولید شده را در نطنز، تا زمانی که بر اساس برنامه بلندمدت ایران مورد نیاز واقع شوند، تحت نظارت مستمر آژانس انبار خواهد کرد.

براساس ضمیمه یک برجام، ایران ذخیره ماشین سانتریفیوژ IR-1 موجود در انبار خود را که مازاد بر تعداد ۵۰۶۰ عدد ماشین سانتریفیوژ IR-1 در نطنز و ماشین‌های سانتریفیوژ IR-1 نصب شده در فردو می ‌باشد را برای جایگزینی ماشین‌های خراب و یا برخورد کرده، استفاده خواهد کرد. هر زمان در طی مدت ۱۰ سال از شروع اجرای برجام، سطح موجودی ماشین سانتریفیوژ IR-1 به ۵۰۰ عدد و یا کمتر از آن رسید، ایران می تواند این سطح از موجودی را با از سرگیری تولید ماشین های IR-1 با نرخ تعداد متوسط ماهانه ماشین‌های برخورد کرده، بدون اینکه از سطح ذخیره ۵۰۰ عدد تجاوز کند، حفظ کند.

*نصب زنجیره ۲۰ تایی سانتریفیوژ IR-6 در نطنز

گفتنی است ۲۰ فروردین سال جاری (۱۳۹۸) نصب زنجیره ۲۰ تایی سانتریفیوژ IR-6 در مجتمع نطنز (شهید احمدی روشن) آغاز شد. علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی همزمان با آغاز نصب این زنجیره عنوان کرد: این ماشین از صفر تا صدش در مرکز مدرن مونتاژ سانتریفیوژ ساخته شده است. این مرکز را بنا به دستور مقام معظم رهبری که فرموده بودند زیرساخت‌های ساخت سانتریفیوژهای جدید را آماده کنید، آماده کردیم و این سانتریفیوژها در آنجا ساخته شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ در مراسم سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه ملت و دولت ایران این را تحمل نخواهد کرد که هم تحریم باشد هم در محدودیت و حبس هسته‌ای، مسئولان سازمان انرژی اتمی را موظف کردند به سرعت آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو فراهم آورند.(اینجا بخوانید)

*واحد فرآیندی اختلاط، انتقال و نمونه‌گیری

بازدید از واحد اختلاط، انتقال و نمونه‌گیری در سایت نطنز از دیگر برنامه‌های رسانه‌های حاضر در این تور هسته‌ای بود. این واحد ۲۰ فروردین  ۱۳۹۷ رسما مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

طراحی این طرح در سال ۹۲ آغاز و در اواخر سال ۹۴ عملیات اجرایی این طرح کلید خورد.این واحد غنای مواد را تنظیم می‌کند و جزو حلقه‌های نهایی استفاده از سوخت است.

* مرکز مدیریت پسمانهای غنی‌سازی E1000

مرکز مدیریت پسمانهای غنی سازی E1000 از دیگر بخش‌های مستقر در مجتمع نطنز است که به دلیل کمبود وقت موفق به بازدید از داخل مجموعه نشدیم.

در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن پس از راه‌اندازی و بهره‌برداری از زنجیره‌های غنی سازی و تولید مقادیری از پسمان پرتوزا و برخی نیازهای دیگر، طراحی و ساخت مرکز مدیریت پسمانهای غنی سازی به منظور جمع آوری پسمانها، طبقه بندی، پیش آمایش، آمایش، آماده سازی، تثبیت و انبارش موقت پسمانهای جامد پرتوزا و عملیات رفع آلودگی از ماشین‌های سانتریفیوژ و سایر تجهیزات فرآیندی در دستورکار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت. طراحی و ساخت و اجرای این مرکز از سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

این مرکز دارای زیربنای تقریبی پنج هزار و ۶۰۰ متر مربع می‌باشد و شامل چهار بخش اصلی، عملیات پسماناری مواد جامد پرتوزا، عملیات رفع آلودگی از ماشین‌های سانتریفیوژ از IR-1 تا IR-8  و سایر تجهیزات غنی سازی شامل مخازن‌، پمپ‌های خلاء و انواع شیرها، عملیات شستشو و سرویس سیلندرهای خوراک دهی و جمع آوری UF6 ، آمایش خاک‌ها و حلال‌های آلی آلوده، خشک نبودن پسمانهای مرطوب و رفع آلودگی وسایل نقلیه آلوده در بخش‌های مختلف آن با رعایت مسائل ایمنی و استاندارد انجام می‌شود. تجهیزات اصلی مرکز شامل خردکننده صنعتی، دستگاه فشرده ساز، دستگاه برش، حوضچه‌‌های رفع آلودگی، پکیج بازیابی و تصفیه روغن، بسته‌بندی و ابزار دمونتاژ ماشین سانتریفیوژ و سایر تجهیزات فرآیندی  با هدف مدیریت پسمانهای غنی سازی در فاز اول تا آستانه غنی سازی به میزان ۱۹۰ هزار سو طراحی، اجرا نصب و راه‌اندازی شده است که این ظرفیت در آینده تا یک میلیون سو قابل افزایش است.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی در زمان افتتاح این مرکز در ۲۰ فروردین سال جاری در این باره گفت: این مرکز جایگاه مهمی در سایت نطنز دارد هر سایت غنی‌سازی باید چنین مرکزی را برای مدیریت پسمان‌ها داشته باشد. این پروژه برای ۱۹۰ هزار سو می‌تواند پاسخگو باشد، البته می‌تواند به راحتی تا یک میلیون سو نیز توسعه یابد. اغلب دستگاه‌ها و تجهیزات در ایران طراحی و نصب شد و همه چیز بومی است.

گفتنی است با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این واحد پسمان‌های پرتوزا در هر دو سایت غنی‌سازی اورانیوم شهید علیمحمدی و شهید احمدی روشن به صورت استاندارد و کاملا ایمن مدیریت خواهد کرد.

* زیرساخت‌های برقی نطنز

از دیگر مجموعه‌هایی که حدود یک سال گذشته در نطنز ایجاد شده، واحد پست برق است که در ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در گذشته برق مجتمع تنها از یک پست برق تامین می‌شد که در صورت قطع برق مشکلاتی برای فرآیند غنی سازی و دستگاه‌های سانتریفیوژ ایجاد می‌شد که با احداث این پست این مشکل هم برطرف شده است. در این زمینه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی گفته بود: با سرعت در این زمینه کار کرده و هزینه زیادی را پرداختیم و در حال حاضر تاسیسات برقی نطنز برای چند صد هزار سو آماده است.

*مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران

برنامه پایانی هم بازدید از مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران بود که همه بومی و به دست متخصصان صنعت هسته‌ای کشور ایجاد شده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ و پس از دستور رهبر معظم انقلاب که سازمان انرژی اتمی را موظف کردند به سرعت آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو فراهم کنند، از راه‌اندازی کارخانه‌ای سخن گفت که قرار است در چارچوب طرح تحول غنی سازی کشورمان، ساخت انبوه سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-6، IR-4، IR-2M و در مرحله بعدی IR-8 در آن انجام شود.

علی‌اکبر صالحی ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در نشستی خبری در این باره گفته بود: کار دیگری که در نطنز انجام شد و باز در چارچوب تعهدات پادمانی ما بود؛ ولی اعلام عمومی نکردیم، برای ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته بود. ما برای ساخت این سانتریفیوژ‌ها، باید تاسیساتی را فراهم می‌کردیم و بهترین تجهیزات اندازه‌گیری،  تجهیزات مختلف کنترلی و مکانی برای مونتاژ سانتریفیوژهای جدید را باید انجام می‌دادیم که این کار را انجام دادیم و فعالیت‌های گسترده‌ای را داشتیم، ولی آنجا را به کار نگرفتیم و به فرمان رهبری و دستور رئیس جمهور ما برای به کارگیری این زیرساخت بسیار افتخار آفرین کار را آغاز کردیم.

وی در همان زمان درباره مقدمات غنی سازی ۱۹۰ هزار و زمان رسیدن به این میزان گفت: مقدمات آن یک سالن مونتاژ است که خیلی از کارهای این سالن را انجام دادیم و امیدواریم ظرف هفته‌ها و یکی دو ماه آینده از هر حیث آماده باشد، ولی این به معنای شروع مونتاژ سانتریفیوژهای جدید به مفهوم تولید انبوه نیست. این امکانات هست که اگر خدای نکرده برجام فروریخت که امیدوارم چنین نشود، ما دنبال این نباشیم که بخواهیم سالن ایجاد کنیم.در صورتی که برجام فرو بریزد ظرفیت این سالن مونتاژ اینقدر بالاست که در زمان کوتاهی می‌توانیم به این ظرفیت (۱۹۰ هزار سو) برسیم. (اینجا بخوانید)

علی‌اکبر صالحی ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ هم با حضور در محل این سالن در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری عنوان کرد: اینجا قبلا یک سوله متروکه بود و وقتی که مذاکرات آغاز شد با توجه به تجربه‌ای که از گذشته داشتیم پیش بینی می‌کردیم که شاید مذاکرات بالاخره به نتیجه نرسد و یا اگر هم به نتیجه برسد، براساس بدعهدی‌که از آمریکایی‌ها و دیگران سراغ داریم، آمادگی لازم را برای برگشت پذیری برای خودمان ایجاد کردیم. قبل از آن که برجام به سرانجام برسد، فعالیت این سالن را شروع کردیم و در سال ۹۳ شروع به طراحی و تامین تجهیزات و ساخت این سوله متروکه کردیم، این سوله از چند غرفه مختلف تشکیل شده به عنوان مثال تست روتور در سرعت‌های مختلف.

صالحی با بیان اینکه تمامی تست‌های لازم را هم برای روتور و هم تجهیزات دیگری که در سانتریفیوژ به کار گرفته می‌شود در این سالن‌‌های مختلف انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در این سالن تعدادی از شاخص‌ها اندازه‌گیری می‌شود و علاوه بر این، یک سالن بزرگتری نیز هست که هنوز کارش به اتمام نرسیده و انشاءالله ظرف چند هفته دیگر آماده می‌شود که در آنجا کنترل کامل یک سانتریفیوژ بعد از اینکه کاملا مونتاژ می‌شود، انجام می‌شود و آنجا ظرفیت ۶۰ سانتریفیوژ را دارد که همزمان کنترل کامل کند.

وی عنوان کرد: این سالن برای سانتریفیوژهای IR-2m ,IR-4 ,IR-6 که جزو سانتریفیوژهای پیشرفته ما هستند، مناسب است. اما سقف آن برای IR-8 مناسب نیست و می‌توانیم در ادامه این سوله یک سوله دیگری را داشته باشیم و در سالن جدید سقف را آن قدر بزرگ در نظر می‌گیریم که IR-8 و نسل‌های بعدی و تا IR-8 در آن‌ جا بگیرد.

صالحی بیان کرد: سال ۹۳ شروع به ساخت این سوله کردیم و ۹۴ تمام شد اما از آن بهره برداری نکردیم و در واقع زیرساختی بود تا اگر شرایط تغییر کرد جلوتر از زمان باشیم، اگر می‌خواستیم طبق روال معمول عمل کنیم، مجموعه‌ای که اکنون می‌بینید ۵ الی ۶ سال آینده ساخته می‌شد.

وی همچنین گفت: ما الان اینجا نمی‌توانیم هر مقدار که دلخواهمان است سانتریفیوژ جدید را مونتاژ کنیم، محدودیت برجامی داریم و مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که شما زیرساخت‌های لازم را آماده کنید تا چنانچه ضرورت یافت به سرعت بتوانیم مونتاژ سانتریفیوژهای جدید را آغاز کنیم، به گونه‌ای که تا ظرفیت ۱۹۰ هزار سو در یک فاصله زمانی کوتاهی برسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت این سالن حدود ۶۰ ماشین در روز است، گفت: اگر ۶۰ تا IR-6 را بخواهیم مونتاژ کنیم ۶۰ تا ۱۰ سو می‌شود ۶۰۰ سو، ماهی ۱۸ هزار سو و ۱۰ ماه می‌شود ۱۸۰ هزار سو؛ یعنی در عرض ۱۰ ماه مجموعه سالن‌هایی که ایجاد شده می‌توانند ۱۸۰ هزار سو یا همان ۱۹۰ هزار سو مدنظر را تولید کنند. (بخوانید)

*بازدید از اراک هم در برنامه است

به گزارش خبرنگار فارس، بهروز کمالوندی در نشست خبری روز دوشنبه در نطنز همچنین اعلام کرد که به زودی برنامه‌ای برای بازدید از رآکتور آب سنگین اراک نیز برای رسانه‌ها ترتیب داده خواهد شد.

انتهای پیام/

جانشین فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسدار امام حسین(ع):

امروز آمریکا منتظر حضور ماهواره‌های ایران در واشینگتن و نیویورک است

سردار حمید اباذری روز سه شنبه در همایش تقابل ایران و آمریکا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره) اظهار داشت: آمریکا هرگز توانایی مقاومت در برابر قدرت نیروهای نظامی و ملت ایران را ندارد و هر حرکت او با شکست مواجه می‌شود.

به گزارش حامی خبر؛ وی تصریح کرد: پای آمریکایی‌ها همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و ورود امام راحل به کشور ایران قطع و همین موضوع سبب مخاطره منافع آنان در کشور ایران شد.

جانشین فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) افزود: آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تمام توان و توطئه‌های خود را برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به کار گرفت اما هرگز به خواسته‌ها و آرزوهایش نرسید.

وی با بیان اینکه در دوران هشت سال دفاع مقدس در فقر تسلیحات نظامی به سر می بردیم، یادآور شد: امروزه از تجهیزات و امکانات نظامی پیشرفته برخورداریم و دیگر نیازی به دیگر کشورها نداریم.

سردار اباذری عنوان کرد: انتخاب مسیر موشک های دوربُرد را امروز خودمان تعیین می‌کنیم و هیچ کس اجازه دخالت در این زمینه را ندارد.

وی با اشاره به اینکه نیروهای نظامی از اقتدار لازم برخوردارند، گفت: امروز کشور ایران به اعتراف ابرقدرت‌های جهان، چهارمین قدرت موشکی دنیا است.

جانشین فرمانده دانشگاه افسری امام حسین(ع) ادامه داد: زمان حضور ماهواره‌های آمریکایی بر بام تهران به پایان رسیده و امروز آمریکا منتظر حضور ماهواره‌های ایران در واشینگتن و نیویورک است.

وی یادآور شد: دوران جنگ در خرمشهر تمام شده و امروز پشت مرزهای تل آویو می‌جنگیم و اجازه هیچ نوع دست درازی به کشورمان را نمی‌دهیم.

سردار اباذری عنوان کرد: آمریکا امروز از جوانان قدرتمند و با اراده کشور ایران می‌هراسد و همین موضوع سبب نگرانی آنها از آینده خودشان شده است.

وی افزود: فضای مجازی امروزه در اختیار دشمنان قرار گرفته و بازگرداندن آن به حالت امنیت و سلامت جامعه نیازمند یک نگاه و اقدام جهادی است که باید انجام شود.

یک رسانه نزدیک به رژیم سعودی مدعی شد؛

العرب: وزیر خارجه عمان پیام آمریکا را به ظریف رساند / واشنگتن تمایل خود برای مذاکره با تهران را با شروطی معین، اعلام کرده / وزیر خارجه قطر نیز دو هفته پیش با همین ماموریت به تهران آمد، اما توان میانجیگری عمان اثبات شده است

العرب نزدیک به سعودی نوشت: سلطان عمان وارد میدان میانجیگری بین ایالات متحده و ایران شده است، تا به این وسیله مانع از درگیری مقابله نظامی در خلیج فارس شود.

به گزارش سرویس بین الملل «حامی خبر»؛ در ادامه این مطلب آمده است: به گزارش منابع دیپلماتیک غربی، یوسف بن علوی، وزیر مسئول روابط خارجی عمان، پیام آمریکا را به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، رسانده است.

در این پیام، واشنگتن تمایل خود برای مذاکره با تهران، البته براساس شروطی معین را اظهار داشته است. منابع غربی تاکید می کنند که توجه بن علوی به تهران پس از آن صورت گرفت که وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در تماسی تلفنی با سلطان قابوس ابلاغ کرد که هدف آمریکا براندازی نظام ایران نیست، بلکه ایالات متحده به دنبال تغییر رفتار تهران است؛ از این رو، تحریمهای خود علیه این کشور را افزایش داده است.

سلطنت عمان که رابطه ممتازی با ایران دارد، می تواند پیام واشنگتن را به تهران برساند. منابع مذکور به سفر پنهانی نماینده قطر به تهران در هفته گذشته اشاره کرده و علت آن را انتقال پیام مشابهی برای مسئولان ایرانی می دانند. اما از آنجا که ایران به قطر اعتماد زیادی ندارد، واشنگتن ترجیح داد پیام خود را از طریق عمان برساند؛ چرا که شکی در توان آن برای ایفای نقش میانجی بین ایران و آمریکا ندارد.

این در حالی است که در گذشته نیز پادشاهی عمان نقش زیادی در زمینه سازی برای انجام مذاکره بین ایالات متحده و ایران، در مورد توافق هسته ای داشت. در واقع، عمان یکی از دولتهای عربی خلیج فارس است که با هر دو کشور رابطه نزدیک و خوبی دارد.

حکم حسین هدایتی صادر شد؛

۲۰ سال زندان، ۴۸۸ میلیارد تومان رد مال و ۷۴ ضربه شلاق در ملا عام

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: حسین هدایتی به جرم اخلال در نظام اقتصادی به جرم ۲۰ سال حبس و رد مال معادل ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه و به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش «حامی خبر»، غلامحسین اسماعیلی در سومین نشست خبری خود در ارتباط با آراء پرونده‌های مفاسد اقتصادی رسیدگی شده و اخیراً صادر شده، اظهارداشت: پرونده مربوط به آقای حسیین هدایتی مورد رسیدگی قرار گرفت و رأی صادر شد و با رأی صادره از دادگاه ویژه مبارزه با جرائم اقتصادی ما آقای حسین هدایتی فرزند علی اکبر به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی و پولی کشور به تحمل ۲۰ سال حبس، محرومیت دائم از بکارگیری از خدمات دولتی و رد مال معادل ۴ هزار و ۸۸۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون ریال یعنی ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه که از این بانک تحصیل مال نامشروع کرده بود و همچنین تحمل ۷۴ ضربه شلاق، متهم دیگر آقای سید مهدی موسوی نژاد به جرم اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۵ سال حبس، محرومیت دائم از مشاغل دولتی، استرداد ۹۳ میلیارد تومان و ۷۴ ضربه شلاق، علی اکبر یقینی به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۰ سال حبس، محرومیت به کارگیری در مشاغل دولتی و آقای کیان پیشه به جرم معاونت در نظام اقتصادی به تحمل ۵ سال حبس.

وی افزود: آقای محمد محسنی آقویی به جرم اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۱۰ سال حبس، ضبط ارز‌های مکشوفه و ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی، محمد حسین عابدینی نژاد به جرم اختلاس به جرم ۴ سال حبس و انفصال دائم از مشاغل دولتی و استرداد ۱۳۷۴ میلیارد و ۶۴۰ میلیون و ۷۲۲ تومان درر حق صندوق دولت. آقای جهانگیر حجتی نجف آبادی به جرم اخلال در نظام اقتصادیی به تحمل ۳ سال حبس و پرداخت جزای نقدی مجموعاً ۱۱ میلیارد و ۸۸ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال در حق ۳۱ نفر از شکات، آقای سید حمیدرضا رضوی به جرم اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ۳ سال حبس و ضبط ارز‌های مکشوفه، سید رضا میری به تحمل ۳ سال حبس، نوید محمد به جرم اخلال در نظام اقتصادی ۳ سال حبس، سیید ناصر مزیدیبه جرم اخلال در نظام ارزی کشور تحمل ۳ سال حبس و ضبط ارز‌های مکشوفه صادر شد.

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز؛

ترامپ: من کسی نیستم که بخواهد به سوی جنگ با ایران برود؛ اقتصادمان آسیب می‌بیند و مردم ما کشته می‌شوند / ترجیح می‌دهم اگر بخواهم حمله‌ای هم کنم، اقتصادی باشد

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره افزایش تنش با ایران گفت که او قصد «جنگ با ایران» را ندارد اما می‌خواهد مطمئن شود که «ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.»

به گزارش «حامی خبر»، دونالد ترامپ یکشنبه شب در گفتگو با فاکس نیوز گفت:‌ «توافق هسته‌ای که اوباما با ایران امضا کرد، وحشتناک بود. آنها تنها بعد از پنج سال، مسیرشان به تولید سلاح هسته‌ای باز می‌شد. ما به این احتیاج نداریم. این توافق وحشتناک بود و من از آن خارج شدم… پشت خیلی از مشکلات در خاورمیانه ایران است. در سال اول کارم در پنتاگون با ژنرال ها جلسه‌ای داشتم. آنها ۱۴ یا ۱۵ نقطه را به من نشان دادند که درگیری وجود داشت و هرکدام از آنها چه از طریق نظامی و چه از طریق کمک مالی توسط ایران تحریک می‌شدند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: من تنها می‌خواهم که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد. آنها نمی توانند ما را تهدید کنند… از همه اینها بگذریم، با همه اتفاقاتی که روی می‌دهد، من کسی نیستم که بخواهد به جنگ دیگری برود. اقتصاد مان آسیب می‌بیند و از آن مهمتر، مردم ما کشته می‌شوند.»

ترامپ درباره افزایش تنش با ایران نیز گفت: «من ترجیح می‌دهم اگر بخواهم حمله‌ای هم کنم، اقتصادی باشد. ما کشوری قوی‌تر از نظر اقتصادی ساخته‌ایم… ما از لحاظ اقتصادی قدرت فوق العاده ای داریم، اگر بتوانم همه چیز را از لحاظ اقتصادی حل کنم، این همان راهی است که من می خواهم.»

وی در پایان گفت: «نه، من قصد جنگ ندارم اما شما کشوری مثل ایران را دارید. من نمی‌توانم اجازه بدهم که آنها سلاح اتمی داشته باشند. شما نمی‌توانید اجازه دهید این روی بدهد. »

وزیر خارجه با اشاره به تحرکات غیرمنطقی و تحریک کننده آمریکا در منطقه هشدار داد؛

آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی در منطقه به راه انداخته است

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «سی ان ان» تأکید کرد تا زمانیکه آمریکا با پایبندی به تعهداتش ذیل برجام به تهران «احترام» نگذارد، ایران با دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا وارد مذاکره نخواهد شد.

به گزارش حامی خبر؛ وی در ادامه با اشاره به اقدامات تحریک آمیز واشنگتن در غرب آسیا هشدار داد که آمریکا با افزایش حضور نظامی در منطقه «بازی بسیار، بسیار خطرناکی را به راه انداخته است».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ضمن انتقاد از اعزام ناوگروه ضربتی «یو اس اس آبراهام لینکلن» و یگان بمب‌افکنی آمریکا به منطقه گفت: «قرار دادن تمامی این دارایی‌های نظامی در یک منطقه کوچک، به خودی خود مستعد حوادث است. ضرورت احتیاط بسیار زیاد وجود دارد و آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی را راه انداخته است».

وزیر خارجه ایران ضمن انتقاد از خروج واشنگتن از برجام گفت: «ما با حسن نیت رفتار کردیم. ما قصد گفت‌وگو با افرادی که وعده‌های خود را زیر پا گذاشتند، نداریم».

ظریف در واکنش به تهدیدات اخیر ترامپ در توییتر گفت که ایران در مقابل تهدیدات سرتعظیم فرود نمی‌آورد و اینگونه ادامه داد: «ایران هرگز با تهدید و اجبار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید هیچ ایرانی را تهدید کنید و از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه (مذاکره و تعامل) از طریق احترام و نه تهدید است».

ترامپ روز یکشنبه در یک پیام توییتری تهدیدآمیز نوشت: «اگر ایران خواهان جنگ باشد، پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز دیگر آمریکا را تهدید نکنید».

اظهارات وزیر خارجه ایران در حالی مطرح شده است که «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که ایران در چارچوب تصمیم اخیر خود برای توقف برخی از تعهدات خود ذیل برجام، ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را چهار برابر کرده است.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دو هفته پیش در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اعلام کرد با توجه به ناتوانی طرف‌های باقی‌مانده این توافق در تحقق عواید اقتصادی برجام، تهران دیگر به سقف میزان ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین متعهد نخواهد بود. ایران ۶۰ روز به طرف‌های برجام فرصت داد تا به وعده‌های خود عمل کنند، در غیر اینصورت ایران دیگر محدودیت‌های این توافق را هم کنار می‌گذارد.

منبع: فارس
دکتر حسن روحانی:

همانند دفاع مقدس به اختیارات ویژه نیازمندیم

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران عصر امروز در دیدار با جمعی از علما و شخصیت‌های حوزوی اظهار داشت: روحانیت همواره برای منافع ملی دنیای اسلام، نقش پیشتاز و مبارز داشته است و این نقش و مبارزه با استعمار و استثمار از زمان شیرازی بزرگ، مبارزه علمای نجف با استعمار انگلیس و علما و فضلای ایران در مشروطه و نهضت اسلامی، بسیار اساسی بوده است.

به گزارش «حامی خبر»؛ رئیس جمهور با اشاره به نفوذ کلام و عمل روحانیت بین مردم از گذشته تاکنون به عنوان قشری که همواره مورد احترام جامعه بوده‌اند، افزود: طی ۴۰ سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بار مسئولیت اداره جامعه نیز بر عهده روحانیت گذاشته شد.

روحانی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره قدرت‌های بزرگ به دنبال این بودند که حکومت اسلامی به مفهومی که امام راحل و علما دنبال می‌کردند، بوجود نیاید، تأکید کرد: قدرت‌های بزرگ می‌دانستند با پیروزی این انقلاب منافع آنها در منطقه و جهان به خطر می‌افتد و رو در روی آنها خواهد ایستاد.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط پیچیده کنونی تأکید کرد: کسانی در کاخ سفید هستند که طی ۴۰ سال گذشته همیشه علیه جمهوری اسلامی ایران و نظام اسلامی عمل می‌کردند و راه مقابله با کشور ما را فشار و جنگ می‌دانستند و امروز همه این افراد در کاخ سفید یکجا جمع شده‌اند.

روحانی با تأکید بر اینکه خوشبختانه مردم باور دارند که در این برخورد و تنش ما آغازگر نبودیم، افزود: دشمن همواره به دنبال این بود که ما آغازگر باشیم و یکی از اقداماتی که از این دولت در تاریخ ثبت خواهد شد، همین مهم است که جمهوری اسلامی ایران آغازگر تنش نبود.

وی ادامه داد: البته برخی نیز در کشور با استدلال و دلایلی به دنبال این بودند که ما از برجام خارج شویم و ایستادگی در این زمینه هم کار سختی بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اگر با تحریک‌های آمریکا از برجام خارج می‌شدیم، امروز دفاع از اقدامات دولت در برابر مردم بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر بود، افزود: در چنین فضایی علاوه بر آمریکا جهان و سازمان ملل نیز تحریم‌هایی را علیه کشورمان اعمال می‌کرد.

روحانی با اشاره به احاطه و اطلاعات کافی دولت بر شرایط اقتصادی مردم و توجه به اقشار آسیب‌پذیر، گفت: تلاش دولت همواره این بوده که به وضعیت این قشر آسیب پذیر جامعه رسیدگی نماید و ۵۰۰ میلیارد تومان برای یاری این قشر جامعه اختصاص دادیم تا با پرداخت مبلغ ۱۰۰ هزار تومان و بالاتر فشار و مشکلات آنها کمتر شود.

رئیس جمهور ادامه داد: طی ۲.۵ سال گذشته میزان پرداختی به این اقشار را ۳.۵ تا ۴ برابر افزایش دادیم و همواره تلاش بر این بوده تا حقوق‌بگیران همانند کارگران و کارمندان بیش از نرخ تورم، اضافه حقوق داشته باشند که این امر در دولت‌های گذشته سابقه نداشته است و حقوق کارمندان ۲۰ درصد و کارگران ۳۶ درصد اضافه شد.

وی افزود: تلاش دولت بر این بوده که اقشار آسیب‌پذیر، آسیب کمتری ببینند اگر چه در شرایط امروز مردم با سختی و مشکلات زیادی مواجه هستند، اما آیا همه این مشکلات از ناحیه دولت است؟

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برخی‌ها در زمینه مشکلات اقتصادی کارآمدی دولت را مطرح می‌کنند، اما چطور همین دولت در دوره یازدهم توانست تورم را مهار و رشد اقتصادی را ارتقاء دهد؟ لذا کارآمدی دولت فرقی با گذشته نکرده و ما همان دولت هستیم، اما در دوره یازدهم مردم امیدوار بودند که مشکلات‌شان حل و فصل می‌شود، اما در این دوره و به هر دلیل مقداری امید مردم نسبت به رفع مشکلات کمتر شده است، لذا همه برای ارتقای امید و نشاط اجتماعی مسوولیت سنگینی دارند.

روحانی کاهش درآمد دولت و محدود شدن ارتباطات بانکی با دنیا را از جمله مشکلات موجود دانست و اظهار داشت: ۸۷ درصد گردش پول دنیا با دلار انجام می‌شود و امروز گردش تجاری با دلار برای کشورمان به شکلیبکجانبه و غیرقانونی تحریم است.

وی  با تأکید بر اینکه امروز در تولید بسیاری از کالاهای اساسی از جمله گندم، خودکفا هستیم و نیاز به واردات نداریم، اظهار داشت: اگر چه در کالاهای اساسی خودکفا هستیم، اما برای آنچه نیاز به واردات داریم به محض اینکه برخی سودجویان در داخل کشور متوجه می‌شوند که به فرض مثال حمل کالا به تأخیر افتاده است، قیمت آن کالا را افزایش می دهند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر چه امروز مردم در زندگی خود احساس سختی و مشکل می‌کنند، اما دولت با اقدامات خود اجازه نداده که کالاهای ضروری که برای مردم حساسیت دارد، با کمبود مواجه شود.

روحانی با تأکید بر اینکه امروز برای مدیریت بهتر شرایط نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم گیری هستیم، اظهار داشت: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.

وی تصریح کرد: همانگونه که در جنگ ۸ ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.

روحانی خاطر نشان کرد: در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز وارد دوره و صحنه جدیدی شده‌ایم، اظهار داشت: خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم که باید در برابر آمریکا و تحریم بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم، گفت: در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، ۵ نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس جمهور آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا ۸ بار درخواست مذاکره داد، اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در شرایط مقاومت و ایستادگی روحانیت می‌تواند نقش ارزشمندی ایفا کنند، اظهار داشت: البته نقش‌آفرینی روحانیت نیازمند برخورداری از اطلاعات کافی است لذا باید اخبار و اطلاعات حتی جزیی در اختیار بزرگان و شخصیت‌های حوزوی و حوزه علمیه قرار بگیرد و شما روحانیت معزز می‌توانید به ملت امید و اعتماد بدهید.

روحانی تصریح کرد: راه پیش رو را به هیچ عنوان بن‌بست نمی‌بینم و طی هفته‌های گذشته بخاطر وحدت و برنامه‌ریزی درست توانسته‌ایم از شرایط بسیار سختی عبور کنیم و امروز شرایط ما به مراتب از شرایط هفته‌های گذشته مناسب‌تر است.

وی تأکید کرد: برای اینکه بتوانیم به اهداف بلند خود دست پیدا کنیم و مشکلات کمتر شود همه باید متحد و همنوا باشیم و همه باید احساس کنیم که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و یکدیگر را یاری کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: علیرغم همه سختی‌ها و مشکلات فردا قرار است پروژه بزرگی با اعتبار حدود ۴ هزار میلیارد تومان در آذربایجان غربی افتتاح شود و بعد از ماه رمضان هم طرح‌های بزرگی دیگری افتتاح خواهد شد و برغم تحریم‌ها کشور را به پیش می‌بریم.

برنامه ریزی و اتخاذ اقدامات لازم برای تبیین مسائل دینی در بین نسل جوان، تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام بین همه ارکان کشور برای مقابله با تحریم ها و تهدیدهای خارجی، مقابله جدی و اساسی با پدیده رانت و فساد، سرمایه گذاری بیشتردر حوزه امنیت فضای اینترنت، تاکید بر ایجاد رابطه قوی تر بین دولت و مردم، توجه بیشتر دولت به رفع دغدغه های معیشتی و مشکلات اقتصادی مردم، نظارت بر روند افزایشی قیمت برخی کالاهای اساسی و ضروری مردم، ضرورت توجه بیشتر به فضای مجازی، لزوم تبیین خدمات و دستاوردهای حوزه های علمیه در جامعه و تاکید بر رسیدگی به وضعیت حجاب در جامعه به عنوان یک اصل مهم قرآنی، از جمله درخواست ها، پیشنهادات و دغدغه های مطرح شده میهمانان حاضر در این جلسه بود.

لطفا دوباره روی دیوار دموکرات‌ها یادگاری ننویسیم!

حزب دموکرات آمریکا خود را برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا آماده می‌کند. اکثر نامزدهای حزب دموکرات مدعی شده‌اند که اگر در انتخابات پیروز شوند و به کاخ سفید راه پیدا کنند، بار دیگر به توافق هسته‌ای با ایران باز می گردند.

واقعیت امر این است که دولت بعدی آمریکا، حتی اگر دولتی دموکرات باشد، قصد احیای توافق هسته‌ای را نخواهد داشت و در عمل نیز به برجام باز نخواهد گشت! نباید فراموش کرد که نخستین کارشکنی‌های علنی آمریکا در مغایرت با برجام، در دوران ریاست جمهوری اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید صورت گرفت.

همگان به یاد دارند که وزارت خزانه داری آمریکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌ای، مانع عادی سازی روابط بانکی و اعتباری با ایران و لغو تحریم‌ها شد. پس از آن نیز ترامپ با استفاده از ظرفیت‌هایی که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعریف کرده بودند (خصوصا مکانیسم ماشه و لزوم تایید تعلیق تحریم‌های ایران در بازه زمانی ۱۲۰ روزه از سوی رئیس جمهور آمریکا) از این توافق خارج شد.

سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آنها بخواهند به برجام بازگردند، باید از جمهوری اسلامی ایران امتیازات جدید و بیشتری بگیرند! منظور دموکرات‌ها از امتیازات جدید، دائمی کردن محدودیت‌های مشخص شده زمانی در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکی ایران است.

چندی پیش “فارین پالیسی” در گزارشی به قلم «ایلان گلدنبرگ»، مشاور سابق «جان کری»، وزیر خارجه اسبق آمریکا و «اریک بروئر»، کارشناس اندیشکده «مرکز امنیت جدید آمریکا» پیشنهاد کرده رئیس‌جمهور بعدی آمریکا پس از اخذ امتیاز از ایران به برجام برگردد.

گلدنبرگ و بروئر در این خصوص می نویسند: رئیس‌جمهور بعدی بایستی از اهرم فشاری که پس از خروج ترامپ از برجام ایجاد شده برای رسیدن به تفاهم اولیه بر سر بسیاری از مسائل محل اختلاف با ایران و آینده برنامه هسته‌ای این کشور استفاده کنند. پیامی که باید به ایران و دنیا بدهیم این است: ما انتظار داریم که بار دیگر به توافق برگردیم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنیم! ما باید برای بازگشت به برجام امتیازات بیشتری از ایران بگیریم.

این مواضع به خوبی  نشان می‌دهد که دموکرات‌ها بازی پیچیده‌ای را در خصوص بازگشت به برجام (در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰) طراحی کرده‌اند. مغر متفکر دموکرات‌ها در طراحی این بازی چندلایه، کسی جز جان کری و مشاورانش نیستند.

گلدنبرگ معتقد است توجه به اینکه ایران تصمیم گرفته که پایبند به توافق هسته‌ای باشد، علی‌رغم خروج آمریکا از آن در راستای منافعش است، بازگشت آمریکا و رفع متعاقب تحریم‌ها، در حکم واگذاری یکجانبه امتیاز به ایران خواهد بود. واشنگتن می‌تواند در ازای این بازگشت، چیزی از ایران مطالبه کند!

نکته مهم تر اینکه دموکرات‌ها پای تروئیکای اروپایی را نیز به این معادله پیچیده باز خواهند کرد. سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در سال ۲۰۱۷ میلادی مذاکرات مستمری را با دولت ترامپ بر سر تغییر برجام آغاز کردند. کلیت حضور اروپائیان در این مذاکرات نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا حتی حداقلی‌ترین پایبندی ممکن را نسبت به سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.

در چنین شرایطی، امیدواری حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید صرفا نوعی خطای محاسباتی و راهبردی محسوب می‌شود. بدیهی است که جهت مقابله قاطعانه با تهدیدات آمریکا (که طی ۴دهه اخیر همواره ادامه داشته است)، باید تفکیک و تمایز میان سیاستمداران آمریکایی (دموکرات و جمهوری‌خواه) را به فراموشی سپرد.