خبر مهم1
کد خبر : 70603
شنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
فرهاد دادجو؛

مانور اشراف زادگی

روز (۸ تیر  ۹۸) بنا داشتم پس از برگزاری مراسم شهادت امام صادق (ع) از مشهد به استان خود برگردم. عصر به فرودگاه شهید هاشمی نژاد آمدم و پس از گرفتن کارت پرواز به سالن انتظار رسیدم که ناگاه با صحنه عجیبی مواجه شدم. یک خانواده توسط ماشین خاصی وارد سالن فرودگاه شد (توجه کنید نه محوطه فرودگاه بلکه داخل سالن فرودگاه) و به شکل VIP به گیت ورود به هواپیما منتقل شد.

چشم جمعیت حاضر در سالن انتظار پرواز از حدقه بیرون آمده بود چون احتمالا مثل من تاکنون شاهد این نبودند که یک خانواده سوار بر ماشین خاصی وارد «سالن انتظار» شوند. البته کتمان نمی کنم از اینکه احتمالا خانواده آقای رئیس جمهور یا رئیس یک قوه دیگر را دیده بودم احساس خوبی داشتم. برای اینکه مطمئن شوم خانواده ای با آن درجه VIP و با پوشش رسمی مردان و محجبه زنان، متعلق به آقای رئیس جمهور بودند شروع به پرس  و جو از مسافران کردم. چند نفر اول آنها را نمی شناختند تا اینکه یک نفر که قرار بود با همان پرواز به تهران برود خبری داد که مرا در بهت  و حیرت فرو برد و آب سردی بر سرم ریخت. باور نکردم که آنطور باشد پس مجدد به سراغ افراد دیگر رفتم و متاسفانه دو نفر که ظاهرا متعلق به همان دستگاه بودند، خبر نفر قبل را تایید کردند: آنها خانواده «معاون یک سازمان دولتی» بودند همین! شنیده ها از چند نفر حاکی از یک محتوا بود: خانواده معاون یک تشکیلات فرهنگی .همین که سرنشینان خودرو در سطوح عالی سیاسی نبودند، برای من کافی بود.

پس از اینکه دقایقی از بهت و حیرتم گذشت، اولا حسرت خوردم که چرا با موبایلم از صحنه ورود خودروی کذایی به سالن فیلم نگرفتم تا در صفحه اینستا بگذارم، ثانیا اندیشه هایی از سرم  گذشت که تصمیم گرفتم حداقل با نگارش آنها تلنگری به رفتارهای طبقه اشراف نظام بزنم:

o      این اشخاص خیلی ویژه که اینقدر با ما مردم تفاوت دارند، دیشب در  کدام هتلها و بر سر چه سفره هایی بوده اند؟

o      اگر وی دارای چنین تشریفاتی است، درجه معاون رئیس جمهور و خود آقایان روسای قوا و روسای ستادکل نیروهای مسلح و غیره چگونه خواهد بود؟

o      اگر طبق شنیده ها فرزندان رهبری کاملا غیرآشکار و داخل جمعیت به فرودگاه می روند، رتبه معاون آن تشکیلات چقدر باید از رهبری بالاتر باشد که ….؟

o      آیا آقایان و آقازاده هایی که در این خودروها حضور دارند، در خصوص نوع نگاه معنادار و ذهنیت منفی مسافران نسبت به مسئولان نظام اندیشه نمی کنند و هیچ احساس مسئولیتی ندارند؟

o      آیا خانواده معاون یک تشکیلات مشابه در اروپا و آمریکا هم اینگونه تمایزها و تجمل‌هایی دارد؟

از همه اینها بگذریم، در شرایطی که کشور درگیر شدیدترین تحریمها و یک جنگ اقتصادی تمام عیار است و بیشترین فشار بر قدرت خرید خانوارها وارد شده است، فخرفروشی از منبع حلال بخش خصوصی نیز شایسته نیست چه رسد از منابع دولتی .

به نظر نویسنده، یکی از مزایای شفافیت آن است که حتی اگر این طبقه هیچکدام از ملاحظات بالا را نداشته و دین و رای سیاسی و وطن دوستی هم نداشته باشند، به دلیل شفاف شدن اطلاعات مربوط به سفرها و هدایا و هزینه ها، از بیم حیثیت اجتماعی خویش ناچارند برخی از رفتارهای خلاف عقل و شرع خود را کنار بگذارند. اگر اشراف زاده ها مطمئن بودند کسی فیلم رفتار آنها را منتشر می کند (مانند اتفاقی که سال گذشته برای یکی از نمایندگان مجلس رخ داد)، حتما رفتار دیگری در پیش می گرفتند… همه امید ما فراگیر شدن موج شفافیت است.